Η θεματική ενότητα των συναισθημάτων ολοκληρώθηκε όσον αφορά τις στοχευμένες δραστηριότητες, ωστόσο θα επανερχόμαστε κάθε φορά που οι περιστάσεις θα το απαιτούν.
Ξεκινήσαμε τη θεματική μας με το βιβλίο “Η παλέτα των συναισθημάτων” με στόχο να γνωρίσουμε κάποια βασικά συναισθήματα. Συμπληρώσαμε σχετικό φύλλο εργασίας δίνοντας χρώμα στα συναισθήματά μας.
Γνωρίσαμε επιπλέον συναισθήματα μέσα από εικόνες και αντιστοιχίσαμε τις ονομασίες τους
ομαδοποιήσαμε εικόνες σύμφωνα με τα συναισθήματα χαρά, λύπη, θυμός και φόβος
Ζωγραφίσαμε τον εαυτό μας χαρούμενο. λυπημένο και θυμωμένο αποτυπώνοντας στη ζωγραφιά μας τα ερεθίσματα που μας προκαλούν τα συγκεκριμένα συναισθήματα. Επίσης ζωγραφίσαμε τι μας προκαλεί φόβο κι ένας συμμαθητής μας, προσπάθησε να μας βοηθήσει, προτείνοντας μας κάποιο τρόπο ώστε να ξεπεράσουμε τον φόβο μας.
Είδαμε εικόνες με αποδεκτές και μη συμπεριφορές, συζητήσαμε γι’αυτές και τα συναισθήματα που προκαλούν .
Φυσικά μιλήσαμε για την αγάπη, την οποία αναγνωρίσαμε μέσα από διάφορες εικόνες
και φτιάξαμε μια κάρτα καρδιά όπου γράψαμε Σ’αγαπώ και τη χαρίσαμε εκεί που ήθελε ο καθένας
Παίξαμε παιχνίδια συνεργασίας όπου δεν έπρεπε να αφήσουμε το μπαλόνι να πέσει κάτω αλλά και να δημιουργήσουμε το ροζ χρώμα με χειραψία, καθώς ο ένας είχε το λευκό χρώμα και ο άλλος το κόκκινο.
Τέλος διαβάσαμε το “Τερατάκι των χρωμάτων” και το αξιοποιήσαμε διδακτικά αντιστοιχίζοντας το κάθε συναίσθημα με το κατάλληλο τερατάκι
και ζωγραφίσαμε το δικό μας τερατάκι σύμφωνα με τους αριθμούς