5ο ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΚΙΑΤΟΥ

Το 5ο νηπιαγωγείο Κιάτου ανήκει στην Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Κορινθίας και υπάγεται στον Δήμο Σικυωνίων. Βρίσκεται στην οδό Παπαφλέσσα 26 και είναι όμορο με το 2ο Δημοτικό σχολείο Κιάτου Ευαγόρας Παλληκαρίδης. Από τα αρχεία του σχολείου προκύπτει ότι κατασκευάστηκε και παραδόθηκε σε λειτουργία τον Σεπτέμβριο του 2001, ως μονοθέσιο ολοήμερο. Ωστόσο από τον Σεπτέμβριο του 2008 λειτουργεί ως διθέσιο  με εξαίρεση το σχ. έτος 2016-2017 που λειτούργησε ως μονοθέσιο  βασικού υποχρεωτικού προγράμματος. Είναι στελεχωμένο με μόνιμο εκπαιδευτικό προσωπικό γενικής παιδείας και μία αναπληρώτρια εκπαιδευτικό αγγλικής γλώσσας.

Κατά την παρούσα σχολική χρονιά 2023 – 2024 φοιτούν 29 νήπια και προνήπια  και λειτουργεί με δύο πρωινά τμήματα βασικού υποχρεωτικού προγράμματος και ένα προαιρετικό ολοήμερο πρόγραμμα.

Χάρτης και πλήρη στοιχεία του σχολείου