ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΑΝΕΛΑΒΑΝ ΔΡΑΣΗ ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΤΟΥΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ!

Θερμές ευχαριστίες στους γονείς/κηδεμόνες των παιδιών του σχολείου μας, οι οποίοι είναι πάντα κοντά μας, μας στηρίζουν στο εκπαιδευτικό μας έργο, στέκονται με ιδιαίτερη ευαισθησία στις εκπαιδευτικές ανάγκες και συμβάλουν ουσιαστικά στην αναβάθμιση του σχολείου μας.

Σταθερή μονάδα Η/Υ  για την τάξη μας

IMG 20240213 153404

Μελισσούλα Beebot για τη ρομποτική μας

IMG 20240213 153646

Βασιλόπιτα για κάθε τμήμα

IMG 20240213 115640

Μαρτάκια για όλους, παιδιά και εκπαιδευτικούς!

6c3fa654 374b 45a2 8a20 04689308df85 ffb7629b a4dc 40ae a61a 47a6d388cc04 544492a8 456a 499f b0e7 5aaa95ecbb3e

Ευχαριστούμε γονείς, για τη συνεχή υποστήριξη και συμπαράστασή σας  με οποιονδήποτε τρόπο (εθελοντική εργασία, προτάσεις, προσφορές κλπ)

ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΤΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧ. ΕΤΟΣ 2024-2025

Οι αιτήσεις εγγραφών στα Νηπιαγωγεία, για το σχολικό έτος 2024-2025 θα πραγματοποιηθούν από 1 έως 20 Μαρτίου 2024.
Για το σχολικό έτος 2024-2025 εγγράφονται προνήπια που έχουν γεννηθεί το 2020 και η φοίτηση είναι υποχρεωτική.
Οι αιτήσεις υποβάλλονται από τους γονείς ηλεκτρονικά στη διεύθυνση: https://proti-eggrafi.services.gov.gr/ ακολουθώντας τα εξής βήματα:
1. Είσοδος στη σελίδα της εφαρμογής (https://proti-eggrafi.services.gov.gr/) και επιλογή του Νηπιαγωγείου σύμφωνα με τη διεύθυνση κατοικίας του παιδιού.
2. Χρήση κωδικών: Οι γονείς/κηδεμόνες, κατά την είσοδό τους στην ηλεκτρονική Υπηρεσία «Πρώτη Εγγραφή» αυθεντικοποιούνται με την χρήση των κωδικών taxisnet.
3. Συμπλήρωση στοιχείων:
α) τα στοιχεία του παιδιού για το οποίο αιτούνται την εγγραφή
β) τον αριθμό κινητού τηλεφώνου (για να ενημερώνονται για την πορεία της αίτησης)
γ) τη διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου
δ) τη διεύθυνση μόνιμης κατοικίας τους, την οποία τεκμηριώνουν αναρτώντας σε ψηφιακή μορφή σχετικό αποδεικτικό, όπως λογαριασμό ΔΕΚΟ, μισθωτήριο συμβόλαιο, ή άλλο δημόσιο  έγγραφο από το οποίο να προκύπτει ρητά η διεύθυνση κατοικίας. ΥΠΕΝΘΥΜΙΖΟΥΜΕ ΟΤΙ ΤΟ ΑΠΟΔΕΙΚΤΙΚΟ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΦΑΤΟ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΕΚΔΟΘΕΙ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΕΝΟΣ ΕΚ ΤΩΝ ΓΟΝΕΩΝ.
ε) εάν επιθυμούν τη φοίτηση του παιδιού στο Προαιρετικό Ολοήμερο πρόγραμμα ή/και στο Τμήμα Πρόωρης Υποδοχής,
στ) τα στοιχεία των συνοδών του παιδιού κατά την προσέλευση και αποχώρηση τους από τη σχολική μονάδα
ζ) επιλέγουν τη δήλωση: «Υποβάλλοντας αυτή την αίτηση, αναλαμβάνω την ευθύνη για την ασφαλή προσέλευση και αποχώρηση του παιδιού μου».

Σχολική Περιφέρεια 5ου Νηπιαγωγείου Καλαμπάκας: Νότια της οδού Πίνδου

ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΗ ΤΗΣ ΕΓΓΡΑΦΗΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΚΟΜΙΣΘΟΥΝ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ:

1. Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (ΑΔΥΜ) συμπληρωμένο από το γιατρό του παιδιού.
2. Επίδειξη του Βιβλιαρίου Εμβολίων του παιδιού ή άλλο έγγραφο που να αποδεικνύει ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια που είναι ενταγμένα στο Εθνικό Πρόγραμμα Εμβολιασμών.
3. Υπεύθυνη Δήλωση συναίνεσης του ετέρου γονέα.

Σε περίπτωση γονέων/κηδεμόνων που αδυνατούν να κάνουν χρήση της ηλεκτρονικής υπηρεσίας «Πρώτη Εγγραφή» της Ενιαίας Ψηφιακής Πύλης (gov.gr), η αίτηση μπορεί να υποβληθεί με παρουσία τους στο Νηπιαγωγείο, προσκομίζοντας τα απαραίτητα δικαιολογητικά.

ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΤΟ ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΟ ΟΛΟΗΜΕΡΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
α) Στο Προαιρετικό Ολοήμερο Πρόγραμμα και στο Τμήμα Πρόωρης Υποδοχής εγγράφονται οι μαθητές/τριες κατόπιν σχετικής αίτησης δήλωσης των γονέων/κηδεμόνων τους χωρίς προϋποθέσεις.
β) Προϋποθέσεις συμμετοχής μαθητών στο Τμήμα Πρόωρης Υποδοχής:
1. Στο Τμήμα Πρόωρης Υποδοχής δικαίωμα συμμετοχής έχουν νήπια/προνήπια τα οποία είναι εγγεγραμμένα και φοιτούν στο προαιρετικό Ολοήμερο Πρόγραμμα.
2. Ο ελάχιστος αριθμός για τη λειτουργία του Τμήματος Πρόωρης Υποδοχής είναι τα 5 νήπια/προνήπια.
3. Ο χρόνος προσέλευσης στο Τμήμα Πρόωρης Υποδοχής είναι 7:45-8:00.
4. Ωράριο Προαιρετικού Ολοήμερου Προγράμματος: 13:00 – 16:00.

Πρόωρη αποχώρηση νηπίων/προνηπίων από το Ολοήμερο Πρόγραμμα δεν προβλέπεται.

Για τα φετινά μας προνήπια:
Η εγγραφή πρoνηπίου στο δεύτερο έτος του Νηπιαγωγείου ως νήπιο γίνεται αυτεπάγγελτα.

Επισήμανση:
Προσκόμιση των δικαιολογητικών των Αιτήσεων Εγγραφής θα γίνεται κατά την περίοδο των εγγραφών καθημερινά 12:00 – 13:00, με φυσική παρουσία γονέων στο σχολείο.

Για οποιαδήποτε διευκρίνιση παρακαλώ επικοινωνήστε στο τηλέφωνο 2432078591 ώρα 12:00-13:00 ή στην ηλεκτρονική διεύθυνση mail@5nip-kalamp,tri,sch.gr