Ο κύκλος του νερού

Συγγραφέας: Σοφές κουκουβάγιες εν δράση | Κατηγορία Γενικά | , στις 29-11-2021

Αυτές τις μέρες ασχολούμαστε με τα παιδιά του 1ου τμήματος με τον «κύκλο του νερού». Σήμερα, μέσω των φυσικών επιστημών, κάναμε απλά πειράματα. Τα παιδιά συμμετείχαν με ζήλο και αγωνία και εντυπωσιάστηκαν με τα αποτελέσματα. Ας τα δούμε!

1. Ποια αντικείμενα βυθίζονται και ποια επιπλέουν;

thumbnail 2 thumbnail 3

2) Ποια αντικείμενα διαλύονται και ποια όχι;

thumbnail 1

3) Γνωρίσαμε τις τρεις μορφές του νερού: νερό (υγρή μορφή), ατμός (αέρια μορφή), πάγος (στέρεα μορφή).

4) Ανακατέψαμε τα 3 βασικά χρώματα (κόκκινο, κίτρινο, μπλε) με νερό και δημιουργήσαμε τα 3 συμπληρωματικά χρώματα (πορτοκαλί, πράσινο, μωβ)

thumbnail

5) Μέσα από παιχνίδια είδαμε ότι το νερό δεν έχει σχήμα αλλά παίρνει το σχήμα του δοχείου στο οποίο περιέχεται.

6) Μετά από συζήτηση διαπιστώσαμε ότι το νερό είναι άχρωμο, άοσμο, άγευστο!

ΜΙΚΡΟΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ  ΕΝ ΔΡΑΣΗ!

Καλωσήλθατε στο ιστολόγιό μας!

Συγγραφέας: Σοφές κουκουβάγιες εν δράση | Κατηγορία Γενικά | , στις 26-11-2021

Οι  «Σοφές Κουκουβάγιες σε δράση» σας καλωσορίζουν στην ιστοσελίδα του 5ου Νηπιαγωγείου Ηγουμενίτσας

Το ιστολόγιο του 5ου Νηπιαγωγείου Ηγουμενίτσας δημιουργήθηκε το Νοέμβριο του 2021. Μέσα από αυτό θα ενημερώνονται άμεσα οι γονείς και οι κηδεμόνες και όποιος άλλος ενδιαφέρεται και επιθυμεί για τις δραστηριότητες του νηπιαγωγείου μας, το εκπαιδευτικό υλικό, τις εκδηλώσεις, τα νέα μας και τις εγκυκλίους του ΥΠΠΑΙΘ. Καλή πλοήγηση!

Καλή σχολική χρονιά στα νήπια, στους γονείς και στο εκπαιδευτικό και βοηθητικό προσωπικό του νηπιαγωγείου μας!

Συγγραφέας: Σοφές κουκουβάγιες εν δράση | Κατηγορία Γενικά | , στις 12-09-2021

Καλωσήρθατε

Συγγραφέας: Σοφές κουκουβάγιες εν δράση | Κατηγορία Γενικά | , στις 12-09-2021

Στον ιστότοπο αυτό θα βρείτε νέα, ανακοινώσεις και πληροφορίες για το σχολείο μας.
Επισκεφτείτε τις διάφορες σελίδες μας για να μάθετε περισσότερα.

Εκεί μπορείτε να βρείτε διάφορες χρήσιμες πληροφορίες σχετικά με τους εκπαιδευτικούς που πλαισιώνουν το σχολείο μας, την προσβασιμότητα στο σχολείο μας, τον κανονισμό λειτουργίας και τα νέα του σχολείου μας.