Προσωπικό

Γιόρτσιου 1

Σοφία Γιόρτσιου – Τμήμα Γ’ Παιδιατρικής _ Προϊσταμένη

Είμαι η Γιόρτσιου Σόφια και διδάσκω στο σχολείο της Γ΄ Παιδιατρικής του Ιπποκράτειου Νοσοκομείου.

Αποφοίτησα το 1988 από τη Σχολή Νηπιαγωγών Θεσσαλονίκης.

Το 1995 πήρα πτυχίο από την Παιδαγωγική Σχολή Νηπιαγωγών του ΑΠΘ.

Άρχισα να εργάζομαι στη Δημόσια εκπαίδευση το 2001 μετα την επιτυχία μου στο γραπτό διαγωνισμό του 2000.

Το 2012 αποφοίτησα από το Διδασκαλείο Τ.Ε.Π.Α.Ε. θεσσαλονίκης.

Από τότε εργάζομαι στην Ειδική Αγωγή στο Νοσοκομειακό σχολείο του Ιπποκράτειου  νοσοκομείου, τρία χρόνια στο σχολείο της παιδοογκολογικής κλινικής και τα επόμενα στην Γ’ παιδιατρική κλινική.

‘Εχω παρακολουθήσει πολλά σεμινάρια , επιμορφώσεις και βιωματικά εργαστήρια.

εικόνα Viber 2022 05 18 20 09 49 728

Ευθαλία (Λία) Καδέρογλου – Τμήμα Α’ Παιδιατρικής

Η Ευθαλία Καδέρογλου είναι πτυχιούχος του ΤΕΑΠΗ του Εθνικού & Καποδιαστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών με μεταπτυχιακούς τίτλους στην Ειδική Αγωγή και Ενταξιακή Εκπαίδευση από το School of Guidance and Special Educational Needs του Victoria University of Manchester – U.K και στην Προσωποκεντρική Συμβουλευτική για την Ψυχική Υγεία από το University of Strathclyde – Glasgow – U.K. Εχει επίσης εκπαιδευτεί στην θεραπεία μέσω εικαστικής τέχνης στο Crawford College του Cork Institute of Technology – Ireland.  Εικαστικός και η ίδια με τέσσερις ατομικές και συμμετοχή σε δεκάδες ομαδικές εκθέσεις στην Ελλάδα και το εξωτερικό την ενδιαφέρει να προωθεί την εικαστική τέχνη ως μέσο έκφρασης και ίασης μέσα στην εκπαιδευτική διαδικασία.

Η Ευθαλία έχει εκπαιδευτεί και πιστοποιηθεί ως εκπαιδεύτρια εκπαιδευτών στις Συνοδευτικές Υποστηρικτικές Υπηρεσίες στους τομείς της Πρώιμης Οικογενειοκεντρικής Παρέμβασης και του Αυτιστικού φάσματος. Έχει συμμετάσχει ως εκπαιδεύτρια σε έργα επιμορφώσεων εξειδίκευσης του ΥΠΑΙΘΑ για εκπαιδευτικούς της Α/βάθμιας και Β/βάθμιας και στα πλαίσια των προγραμμάτων επιμόρφωσης των ΠΕΚ.

Συμμετείχε ως προσκεκλημμένη ομιλήτρια σε δεκάδες ημερίδες, συνέδρια και workshop στην Ελλάδα και το εξωτερικό, ενώ το ερευνητικό και συγγραφικό της έργο έχει δημοσιευθεί σε έγκριτα επιστημονικά περιοδικά και βιβλία στην Ελλάδα, U.K και U.S.A. Εχει επίσης συγγράψει το βιβλίο “Η Ουρανία στη Γη” – εκδόσεις Πηγή(2014) που αποτελεί ένα παραμύθι ευαισθητοποίησης για τα κορίτσια με Διαταραχή  Αυτιστικού Φάσματος – επιπέδου 1 (Αsperger) το οποίο παράλληλα είναι ένα άτυπο εγχειρίδιο αναγνώρισης και κατανόησης του ιδιαίτερου αυτού φαινότυπου που μπορεί να βοηθήσει γονείς και εκπαιδευτικούς.

Από το 1992 συνεργάστηκε για μία δεκαπενταετία με πλειάδα δημόσιων και ιδιωτικών φορέων ως Σύμβουλος, Εκπαιδεύτρια εκπαιδευτών και Επόπτρια στην Πρώιμη Οικογενειοκεντρική Παρέμβαση παιδιών με αναπηρία και των οικογενειών τους σε επίπεδο Διάγνωσης, Αξιολόγησης, Παρέμβασης, Εκπαίδευσης και Υποστήριξης. Είναι μέλος της ISEI και της Eurlyaid και διατέλεσε Πρόεδρος της Πανελλήνιας Ένωσης Ειδικών Παιδαγωγών. Από το 2005 εντάχθηκε στη δημόσια εκπαίδευση με θητεία σε όλα τα πλαίσια της ΕΑΕ (Ειδικό σχολείο, Τμήμα Ένταξης, Παράλληλη Στήριξη, ΚΕΔΑΣΥ) και από το 2013 υπηρετεί στο νοσοκομειακό σχολείο του Ιπποκρατείου ( Γ’ Παιδιατρική, Παιδοογκολογικό και εως σημέρα στην Α΄Παιδιατρική). Διατέλεσε Προϊσταμένη του σχολείου από το 2013 έως το 2023.

Ευγενία Πυργιώτη – Παιδοογκολογικό τμήμα

Η Πυργιώτη Ευγενία είναι απόφοιτος της Σχολής Νηπιαγωγών Θεσσαλονίκης και του Τμήματος Επιστημών Προσχολικής Αγωγής & Εκπαίδευσης του Α.Π.Θ.. Επίσης, έχει ολοκληρώσει ετήσιο Πρόγραμμα Εξειδίκευσης (300 ωρών) με τίτλο «Ειδική αγωγή: Σύγχρονες εξελίξεις και εκπαιδευτική πράξη» του Πανεπιστημίου Μακεδονίας. Επιπλέον, είναι πτυχιούχος του τμήματος Οργάνωσης  και Διοίκησης  Επιχειρήσεων του Πανεπιστημίου Μακεδονίας και της έχει αποδοθεί δεύτερη ειδικότητα ΠΕ09 οικονομολόγου. Τέλος, έχει ολοκληρώσει το πρόγραμμα ειδίκευσης του Εργαστηρίου Διερεύνησης Ανθρωπίνων Σχέσεων στη Συστημική και Οικογενειακή Θεραπεία.

Η επαγγελματική της εκπαιδευτική πορεία ξεκίνησε από το Ελληνικό Κολλέγιο Θεσσαλονίκης (1983-1984), στη συνέχεια (2002-2007) δούλεψε ως αναπληρώτρια, το 2007 διορίστηκε μόνιμα και μετατέθηκε σε δομή της ειδικής αγωγής το 2010 με τωρινή οργανική θέση στο 9ο Ειδικό Νηπιαγωγείο Θεσσαλονίκης. Αποσπάστηκε στο 5ο Ειδικό Νηπιαγωγείο για το σχολικό έτος 2023-2024, όπως και παλιότερα (2020-2021), αναλαμβάνοντας το τμήμα του Παιδοογκολογικού.