Γιορτή για την επέτειο της 25ης Μαρτίου 1821

Α΄ ΤΜΗΜΑ

Β΄ΤΜΗΜΑ

6 Μαρτίου: Πανελλήνια Ημέρα κατά της Σχολικής Βίας και του Εκφοβισμού

«Η 6η Μαρτίου έχει οριστεί ως Παγκόσμια Ημέρα Κατά του Σχολικού Εκφοβισμού με σκοπό την ενημέρωση και δράση απέναντι σε περιστατικά συστηματικής και επαναλαμβανόμενης βίαιης συμπεριφοράς του μεγαλύτερου ή δυνατότερου μαθητή προς τον μικρότερο και πιο αδύναμο.

Η εκπαιδευτική κοινότητα οφείλει να είναι αρωγός στην προστασία των παιδιών και στην έγκαιρη αντίληψη των ομάδων που εκφοβίζουν μαθητές.
Τα προγράμματα και οι οργανωμένες δράσεις για την μείωση της επιθετικής και αντικοινωνικής συμπεριφοράς στα σχολεία καθώς και η δημιουργία κλίματος συνεργασίας διδασκόντων και μαθητών στο σχολείο οφείλει να αποτελεί προτεραιότητα». Πηγή: www.klimaka.org.gr

Untitledtaxiarchis.edu.gr

Με αφορμή αυτή τη μέρα μιλήσαμε στα παιδιά για την έννοια του σχολικού εκφοβισμού, συζητήσαμε, διαβάσαμε παραμύθια, είδαμε εκπαιδευτικά βίντεο,  δημιουργήσαμε έργα για να τονίσουμε και να διαδώσουμε το μήνυμα:

“Όχι στη βία, ναι στη φιλία!”

Παρουσιάζονται δραστηριότητες που υλοποιήθηκαν ανά τμήμα.

Α΄ΤΜΗΜΑ

Β΄ΤΜΗΜΑ

Γ΄ΤΜΗΜΑ

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΕΓΓΡΑΦΩΝ 2024-2025

Παράταση εγγραφών στα Νηπιαγωγεία

Σας ενημερώνουμε ότι οι εγγραφές μαθητών/τριών στα Δημόσια Νηπιαγωγεία για το σχολικό έτος 2024-2025, παρατείνονται μέχρι και την Τετάρτη 27 Μαρτίου 2024.

Οι αιτήσεις εγγραφών στα  Νηπιαγωγεία, γίνονται με Ηλεκτρονική Αίτηση Εγγραφής, που θα υποβάλλουν  οι  γονείς/κηδεμόνες, μέσω της ηλεκτρονικής  διεύθυνσης:

Στα Νηπιαγωγεία, για το σχολικό έτος 2024-2025, θα φοιτήσουν μαθητές/τριες γεννημένοι το 2020.

Α. ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΕΓΓΡΑΦΗΣ

Συνέχεια

Οι Πυροσβέστες και το Νηπιαγωγείο μας, μέσα από τα εργαστήρια δραστηριοτήτων

“Ο ΠΕΤΡΟΣ ΚΑΙ Ο ΛΥΚΟΣ” Κρατική Ορχήστρα Θεσσαλονίκης