Φεβ 23

Εγγραφές για τη φοίτηση μαθητών στην Α΄ Τάξη (Σχολικό έτος 2023-2024)

Αγαπητοί Γονείς και Κηδεμόνες,

Οι εγγραφές των μαθητών/-τριών που θα φοιτήσουν στην Πρώτη Τάξη του Δημοτικού σχολείου, κατά το σχολικό έτος 2023-2024, ξεκινούν την Τετάρτη 01 Μαρτίου 2023  και ολοκληρώνονται την Δευτέρα 20 Μαρτίου 2023.

Θα πραγματοποιούνται με τη φυσική παρουσία μόνο ενός εκ των δύο γονέων των μαθητών.

Φέτος, στην Α΄ Τάξη θα εγγραφούν υποχρεωτικά τα παιδιά που γεννήθηκαν από: 1-1-2017  μέχρι και 31-12-2017.

Τα  δικαιολογητικά που απαιτούνται είναι τα εξής:

ΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ
1. Αίτηση-Υπεύθυνη Δήλωση Θα την παραλάβετε από το Σχολείο και θα συμπληρώσετε τα απαραίτητα στοιχεία.
2. Βεβαίωση Φοίτησης Νηπιαγωγείου Θα την πάρετε από το Νηπιαγωγείο.
3. Αποδεικτικό Διεύθυνσης κατοικίας Αποδεικτικό στοιχείο από το οποίο προκύπτει η διεύθυνση κατοικίας του μαθητή (Θεωρημένο Συμβόλαιο, λογαριασμός ηλεκτρικής ενέργειας, λογαριασμός τηλεφώνου, φορολογική δήλωση). Οποιοδήποτε από τα παραπάνω θα πρέπει να είναι  υποχρεωτικά στο όνομα ενός από τους δύο γονείς του παιδιού και όχι άλλου προσώπου.
4. Βιβλιάριο Υγείας Φωτοτυπία των σελίδων εμβολιασμού του μαθητή ή άλλο στοιχείο από τα οποία προκύπτει πως έχουν γίνει τα προβλεπόμενα εμβόλια.
5. Ατομικό Δελτίο Υγείας Συμπληρωμένο από κρατικό νοσοκομείο ή από ιδιώτη παιδίατρο (Το έντυπο θα το πάρετε από το σχολείο).
Β. Απαιτείται για την εγγραφή
6. Πρόσφατο Πιστοποιητικό γέννησης Εάν δεν προσκομιστεί, αναζητείται αυτεπάγγελτα από το σχολείο.

Γ. Πρόσθετα δικαιολογητικά κατά περίπτωση:

Α Μαθητές με Χρόνια ασθένεια Εάν το παιδί πάσχει από χρόνια ασθένεια, σχετική ιατρική γνωμάτευση.

Β Μαθητές με αναπηρία Σε περίπτωση μαθητών-τριών με αναπηρία ή ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες, γνωμάτευση από ΚΕ.Δ.Α.Σ.Υ.  ή δημόσιο ιατροπαιδαγωγικό κέντρο ή άλλη δημόσια υπηρεσία, χωρίς αυτή να αποτελεί προϋπόθεση εγγραφής.

Γ Δικαστικές αποφάσεις Δικαστική Απόφαση ή Ιδιωτικό Συμφωνητικό Επιμέλειας (σε περίπτωση διαζυγίου ή διάστασης)

ΑΛΛΟΔΑΠΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ Οι αλλοδαποί μαθητές, εγγράφονται στην Πρώτη Τάξη, προσκομίζοντας τα δικαιολογητικά που αναφέρονται παραπάνω, καθώς και ληξιαρχική πράξη γέννησης  ή ομοειδές πιστοποιητικόεπίσημα μεταφρασμένο, χωρίς να είναι απαραίτητη η πρόσφατη ημερομηνία έκδοσης.
ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ Για περισσότερες πληροφορίες και για ραντεβού για εγγραφή μαθητή/τριας στο 5o Δημοτικό Σχολείο Νίκαιας, καλέστε στο 210-4916454 από τις 9:00 π.μ μέχρι τις 13:00 μ.μ τις εργάσιμες ημέρες.

Οι εγγραφές είναι κοινές για τα 5ο και 14ο Δημοτικά Σχολεία Νίκαιας. Για να μάθετε αν το παιδί σας εγγράφεται στο 5ο Δημοτικό Σχολείο Νίκαιας, παρακαλούμε να καλέσετε τον Ιούνιο στο:  210-4916454.

Επισυνάπτονται τα εξής έγγραφα:

1. Εγκύκλιος εγγραφών: ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ (1)
  2. Αίτηση εγγραφής στο Δημοτικό Σχολείο: ΑΙΤΗΣΗ ΕΓΓΡΑΦΗΣ ΣΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ (3)
  3. Αίτηση ολοήμερουΑΙΤΗΣΗ ΟΛΟΗΜΕΡΟΥ (3)
  4. ΑΔΥΜΑΤΟΜΙΚΟ ΔΕΛΤΙΟ ΥΓΕΙΑΣ ΜΑΘΗΤΗ (2)
  5. Κατάσταση οδώνΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΟΔΩΝ (3)

Εκ της Διευθύνσεως