Οδηγίες πρόληψης της εποχικής γρίπης

5ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙO ΚΟΡΩΠΙΟΥ

Τηλέφωνο: 210.6622033

FAX:            210.6620575

e-mail: mail@5dim-korop.att.sch.gr.                                 Κορωπί, 14-01-2020

Α Ν Α Κ Ο Ι Ν Ω Σ Η

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

Με αφορμή ερωτήματα σχετικά με την εμφάνιση της εποχικής γρίπης, συστήνονται οι ακόλουθες οδηγίες με σκοπό την πρόληψη της εξάπλωσής της:

• Οι μαθητές που βρίσκονται ήδη στο σχολείο και εμφανίζουν συμπτώματα γρίπης, αφού ειδοποιηθούν οι γονείς ή οι κηδεμόνες τους, περιμένουν σε χώρο όπου δε θα έρχονται σε επαφή με άλλα άτομα.
  • Συστήνεται για την αποφυγή της εξάπλωσης της εποχικής γρίπης να τηρούνται οι κανόνες ατομικής υγιεινής, όπως:
  • Αποφυγή επαφής χεριών με τα μάτια, τη μύτη και το στόμα για τη μείωση του κινδύνου μόλυνσης.
  • Αποφυγή κοινής χρήσης των μολυβιών, των στυλό, των μαρκαδόρων και άλλων προσωπικών αντικειμένων.
  • Σε βήχα ή φτέρνισμα, κάλυψη της μύτης και του στόματος με το μανίκι στο ύψος του αγκώνα ή με το χαρτομάντιλο. Το χρησιμοποιημένο χαρτομάντιλο πρέπει να απορρίπτεται αμέσως μετά τη χρήση στους κάδους απορριμμάτων.
  • Απαγορεύεται στα παιδιά να πίνουν νερό απευθείας από τη βρύση με το στόμα.
  • Τακτικό πλύσιμο των χεριών των μαθητών με υγρό σαπούνι και νερό ή εναλλακτικά να χρησιμοποιείται αντισηπτικό αλκοολούχο διάλυμα ή χαρτομάντιλα με αλκοόλη, είδη που πρέπει να έχει κάθε μαθητής στην τσάντα του.

Επιπρόσθετα, παρακαλούμε ιδιαίτερα, για το συστηματικό έλεγχο κι  εφαρμογή των μέτρων ατομικής υγιεινής οι οποίοι  αποτελούν την καταλληλότερη μέθοδο πρόληψης και προάσπισης της καθαριότητας και υγείας των μαθητών μας.

Εκ της Δ/νσης του σχολείου