“Δεινόσαυροι: Απόδραση στην εποχή των δεινοσαύρων”

Την Κυριακη 03/12/18 μαθητές του σχολείου μας συμμετείχαν στην εκπαιδευτική εκδρομή που διοργάνωσε ο Σύλλογος Γονέων & Κηδεμόνων στο Θεματικό Πάρκο και Μουσείο της Helexpo (Μαρούσι , Αττικής) με θεμα “Δεινόσαυροι: Απόδραση στην εποχή των δεινοσαύρων”.

Η γνωριμία με τους γιγαντιαίους δεινόσαυρους που κυριαρχούσαν στη Γη κατά τον Μεσοζωικό αιώνα δεν έγινε απλώς με την απλή ξενάγηση και περιήγηση σε έναν μουσειακό χώρο φυσικού περιβάλλοντος με πελώρια εκθέματα, φυτά και απολιθώματα. Η επαφή μέσα από την κίνηση και το άγγιγμα οδήγησαν τα παιδιά μαζί με τους ενήλικες σε ένα μοναδικό διαδραστικό και ψυχαγωγικό παιχνίδι.

Κατά τη διάρκεια της εκπαιδευτικής επίσκεψης στην Αθήνα οι μαθητές είχαν επίσης την ευκαιρία να επισκεφθούν το Κέντρο Πολιτισμού -Ίδρυμα “Σταύρος Νιάρχος”.