Εθελοντική αιμοδοσία

17 Δεκεμβρίου, 2015 0 Από ΜΗΤΡΟΓΙΩΡΓΟΣ ΧΡΗΣΤΟΣ

Το σχολείο μας επισκέφθηκε τη Δευτέρα 14 Δεκεμβρίου ομάδα του Συλλόγου Εθελοντών Αιμοδοτών και μίλησε στους μαθητές της ΣΤ΄ τάξης για το πολύ σημαντικό θέμα της εθελοντικής αιμοδοσίας. Οι μαθητές έμαθαν πολλά πράγματα για τη μεγάλη σημασία του να υπάρχει επαρκές απόθεμα αίματος στα νοσοκομεία για περιπτώσεις έκτακτης ανάγκης, έμαθαν ότι καλύπτουμε τις ανάγκες μας με … εισαγωγές αίματος από το εξωτερικό, για τις ομάδες αίματος που υπάρχουν και τις συμβατότητες μεταξύ τους, για το πόσο γρήγορα ο οργανισμός αναπληρώνει το αίμα που δώσαμε και πολλά άλλα πράγματα που βοήθησαν στην ευαισθητοποίησή τους σχετικά με το θέμα.

PC141350

Η παρουσίαση έκλεισε με την ευχή κανένας ποτέ να μη χρειαστεί αίμα και όσο περισσότεροι μπορούν όταν μεγαλώσουν να γίνουν εθελοντές αιμοδότες.

PC141351