Εκπαιδευτική επίσκεψη στην Αθήνα

Μαθητές της ΣΤ΄ τάξης του σχολείου μας μαζί με μαθητές του 3ου Δημοτικού Σχολείου Άρτας, του Δημ. Σχολείου Καλοβάτου και του Δημ. Σχολείου Γαβριάς επισκέφθηκαν την Αθήνα την Πέμπτη και την Παρασκευή 7 και 8 Μαΐου.

Την Πέμπτη επισκεφθήκαμε το Μουσείο της Ακρόπολης

P5071218

όπου είχαμε μια καταπληκτική ξενάγηση από την ξεναγό μας, τη Βουλή των Ελλήνων όπου οι μαθητές αφού έμαθαν για την ιστορία του κτιρίου, καλωσορίστηκαν από τους βουλευτές της περιφέρειάς μας κα Γεροβασίλη και κ. Τσίρκα, ξεναγήθηκαν στο χώρο και μπήκαν στην αίθουσα της ολομέλειας όπου αισθάνθηκαν σα μικροί βουλευτές.

P5071220 P5071221

P5071226

Την Παρασκευή επισκεφθήκαμε το Ευγενίδειο Πλανητάριο και παρακολουθήσαμε στο θόλο του την προβολή ταινίας με τίτλο  “Το μυστήριο της ζωής”

και μετά επισκεφθήκαμε το Αττικό πάρκο στα Σπάτα και αφού παρακολουθήσαμε ένα εντυπωσιακό εκπαιδευτικό πρόγραμμα για τα δελφίνια

περιηγηθήκαμε στο ζωολογικό κήπο του.

Ήταν ένα πολύ ευχάριστο και δημιουργικό διήμερο!