Μια ολόκληρη χρονιά κύλησε, γεμάτη από εμπειρίες, γνώσεις, παιγνίδι και διασκέδαση για τους μικρούς μας μαθητές.
Πολλά καινούρια αντικείμενα προστέθηκαν στο ήδη πλούσιο αναλυτικό μας πρόγραμμα, όπως τα Εργαστήρια Δεξιοτήτων και τα Αγγλικά, δίνοντας τη δυνατότητα σε όλους μας να ζήσουμε νέες εμπειρίες.
Όμως αυτή η χρονιά έφτασε τώρα πια στο τέλος της και το υπέροχο ταξίδι στον θαυμαστό κόσμο του Νηπιαγωγείου τελείωσε.
Ανακεφαλαιώνοντας, αλλά και αποχαιρετώντας ταυτόχρονα, παραθέτουμε:
Ένα μικρό δείγμα από τις δράσεις μας στα πλαίσια των “Εργαστηρίων Δεξιοτήτων”, έτσι όπως παρουσιάστηκαν στην έκθεση που διοργανώσαμε στο τέλος της σχολικής αυτής χρονιάς.
1. ΖΩ ΚΑΛΥΤΕΡΑ – ΕΥ ΖΗΝ
«Εγώ κι εσύ, μια αγκαλιά όλοι μαζί»
2. ΦΡΟΝΤΙΖΩ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ
«Ανακυκλωσούληδες σε δράση!!! Η ώρα να σώσουμε τη γη, έχει φθάσει!!!»
3.ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΚΑΙ ΕΝΕΡΓΩ- ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΣΥΝΑΙΣΘΗΣΗ ΚΑΙ ΕΥΘΥΝΗ
«Ομορφαίνοντας το χώρο του σχολείου μας, ομορφαίνουμε τη γειτονιά μας»
Στα πλαίσια αυτής της δράσης, θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε θερμά την κυρία Νίκη Γκοράνοβα, ζωγράφο, για την εθελοντική προσφορά, αλλά και την καταπληκτική δουλειά της στη δημιουργία των τοιχογραφιών του σχολείου μας. Επίσης ευχαριστούμε την κυρία Γωγώ Πιλάτου από την εθελοντική ομάδα “Ζω Δρω” για την υποστήριξή της στο να πραγματοποιηθεί αυτή η δράση.
4. ΔΗΜΙΟΥΡΓΩ ΚΑΙ ΚΑΙΝΟΤΟΜΩ- ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΗ ΣΚΕΨΗ ΚΑΙ ΚΑΙΝΟΤΟΜΙΑ
«STEAM-Ταξίδι στο διάστημα»
ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ!!