Σχολική Βιβλιοθήκη

Αγαπητοί μαθητές και γονείς,

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι το Σχολείο μας διαθέτει Σχολική Δανειστική Βιβλιοθήκη, έναν πραγματικά λογοτεχνικό θησαυρό για το σχολείο μας και τους μαθητές/τριες του. Η Βιβλιοθήκη στεγάζεται στο ισόγειο του κτηρίου και ιδρύθηκε, σύμφωνα με την εγκύκλιο του ΥΠΑΙΘ και με τους κανόνες λειτουργίας του Δικτύου Σχολικών Βιβλιοθηκών Δημόσιων Δημοτικών Σχολείων.

Η Βιβλιοθήκη μας οργανώθηκε το Σχ. Έτος 2018-2019 . Η ψηφιακή καταγραφή των βιβλίων και η κατανομή τους έγινε από τον εκπ/κό ΠΕ-70 κ. Θανάση Μπακαστάθη.

Το Σχολείο μας θα λειτουργήσει τη Βιβλιοθήκη ως δανειστική καθ’ όλη τη διάρκεια του Σχολικού έτους με σκοπό την ενίσχυση του ρόλου της  στη σχολική ζωή καθώς και την καλλιέργεια της αγάπης για το διάβασμα και τα βιβλία. Οι μαθητές/τριες θα μπορούν να δανειστούν το σύνολο των βιβλίων της συλλογής, θα μάθουν τη διαδικασία δανεισμού με οργανωμένο τρόπο, θα εξοικειωθούν με την αναζήτηση βιβλίων, με τη χρήση λεξικών, με τη καταγραφή στοιχείων. Ως εκ τούτου η Βιβλιοθήκη γίνεται ένας ζωντανός οργανισμός, πηγή γνώσεων και απόλαυσης , αναδεικνύοντας την ιδιαίτερη σημασία της λειτουργίας της, συμβάλλοντας  στη γενικότερη ανάπτυξη του πολιτισμού στην περιοχή μας.

Κατά τη διάρκεια της εβδομάδας οποιοσδήποτε μαθητής/τρια επιθυμεί να δανειστεί κάποιο από τα βιβλία μας (πατήστε εδώ για να δείτε τη λίστα), μπορεί να στείλει το αίτημα δανεισμού με ένα email στην υπεύθυνη βιβλιοθήκης κ. Ελένη Κουνέλη. Στο e-mail αυτό θα πρέπει να κοινοποιεί το όνομα και το τμήμα της/του και να έχει αντιγράψει ολόκληρη τη γραμμή του βιβλίου για το οποίο ενδιαφέρεται.

Κάθε «………………..» η κ. Ελένη  Κουνέλη θα φέρνει σε κάθε τάξη τα βιβλία που ζήτησαν οι μαθητές/μαθήτριες και θα παραλαμβάνει όσα επιστρέφουν μέσα σε ειδικές τσάντες της Βιβλιοθήκης που θα χρησιμοποιούνται για τον δανεισμό των βιβλίων .

Σας ευχόμαστε να αξιοποιήσετε και να χαρείτε τα βιβλία της Βιβλιοθήκης μας και να ταξιδέψετε μαζί τους!

Καλή ανάγνωση!