ΥΓΙΕΙΝΗ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΤΩΝ ΜΑΤΙΩΝ ΚΑΙ ΤΗΣ ΟΡΑΣΗΣ – Σ’ ΑΓΑΠΩ…ΣΑΝ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ

Οι μαθητές της Δ΄τάξης την Τρίτη, 30 Μαΐου 2023, παρακολούθησαν το Πρόγραμμα «ΥΓΙΕΙΝΗ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΤΩΝ ΜΑΤΙΩΝ ΚΑΙ ΤΗΣ ΟΡΑΣΗΣ – Σ’ ΑΓΑΠΩ…ΣΑΝ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ»  που σχεδιάστηκε από την Ομάδα Αγωγής Υγείας του Γενικού Νοσοκομείου  Παίδων Πάτρας «Καραμανδάνειο» με σκοπό την ενημέρωση και η ευαισθητοποίηση της μαθητικής κοινότητας στους τρόπους υγιεινής, πρόληψης και προστασίας των ματιών από κινδύνους της καθημερινής ζωής. Η παρέμβαση στόχευε ακόμη να ανταποκριθεί στην ανάγκη των παιδιών και των νέων για έλεγχο των παραγόντων που μπορούν να βλάψουν την υγεία των ματιών καθώς και τη συνειδητοποίηση της προσωπικής τους ευθύνης για την προστασία τους. Η γιατρός κα Μπακαλιού Αναστασία,  η Π.Ε. Νοσηλεύτρια κα Κάσσαρη Ιωάννα, και η Επισκέπτρια Υγείας κα  Πούλου Λουκία, ανέλυσαν με προσιτό και κατανοητό για τα παιδιά τρόπο το θέμα και ανέδειξαν ότι τη σημασία της υγιεινής και προστασίας των ματιών και της όρασης. Στο τέλος της ενημέρωσης έγινε προληπτικός-συμβουλευτικός οφθαλμολογικός έλεγχος σε όλους τους μαθητές μας.

Ευχαριστούμε θερμά τις επαγγελματίες υγείας που πραγματοποίησαν τη δράση!

Λήψη αρχείου

Κατηγορίες: Δ΄Τάξη, Δράσεις, Εργαστήρια Δεξιοτήτων, Κοινωνικές. Ετικέτες: , . Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.