Επίσκεψη στο λίκνο του παγκόσμιου πολιτισμού

Την Πέμπτη , 11 Μαΐου 2023 οι μαθητές της Δ΄ τάξης επισκέφθηκαν το λίκνο του παγκόσμιου πολιτισμού, την Ακρόπολη.

Αρχικά επισκέφθηκαν το Μουσείο της Ακρόπολης όπου παρακολούθησαν  εκπαιδευτικό πρόγραμμα που  σχεδιάστηκε και υλοποιείται από το Γραφείο Ενημέρωσης και Εκπαίδευσης της Υπηρεσίας Συντήρησης Μνημείων Ακρόπολης. Μέσα από το πρόγραμμα «Τα μνημεία της Ακρόπολης» οι μαθητές γνώρισαν  τα τέσσερα πιο σημαντικά μνημεία της Ακρόπολης (Προπύλαια, Ναός Αθηνάς Νίκης, Παρθενώνας, Ερέχθειο) και με τη βοήθεια μακετών και άλλου εποπτικού υλικού, ανασύνθεσαν την εικόνα του Ιερού κατά τα κλασικά χρόνια. Παράλληλα, μέσα από την παρατήρηση των εκθεμάτων (αρχιτεκτονικών μελών και γλυπτών) έμαθαν για τη λειτουργία του κάθε κτηρίου, τον ρυθμό, τη διακόσμηση αλλά και τις ιδιαιτερότητές του.

Στη συνέχεια θαύμασαν από κοντά το μεγαλοπρεπές, υπέροχο και μοναδικό μνημείο    στον κόσμο !!!

Έμπνευση,  δημιουργία,  θαυμασμό,  θετική ενέργεια συγκίνηση, περηφάνια…είναι λίγα από αυτά που αποκομίσαμε από αυτή την επίσκεψη!!!

Λήψη αρχείου

Κατηγορίες: Δ΄Τάξη, Εκπαιδευτικά προγράμματα, Εργαστήρια Δεξιοτήτων, Πολιτιστικές. Ετικέτες: . Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.