Global Action Days

Δαδιά 800 x 400 px 1

Το σχολείο μας συμμετέχει για πρώτη φορά  με δύο εργασίες της Δ’ τάξης στο κίνημα  Global Action Days” της FEE. Οι Παγκόσμιες ημέρες δράσης  καταδεικνύουν πώς μεμονωμένες ενέργειες, ανεξάρτητα από το πόσο μικρές φαίνονται, μπορούν να επηρεάσουν σημαντικά τη δική μας ζωή και την ευημερία της Γης μας. Για περισσότερες πληροφορίες πατήστε εδώ

Τα τελευταία χρόνια η κλιματική αλλαγή αποτελεί πολύ σοβαρή απειλή για το φυσικό περιβάλλον και επηρεάζει όλες τις περιοχές του κόσμου. Σε ορισμένες περιοχές εμφανίζονται ακραία καιρικά φαινόμενα και έντονες βροχοπτώσεις ενώ σε άλλες περιοχές προκαλεί  τεράστιες πυρκαγιές με ανυπολόγιστες καταστροφές. Στη  χώρα μας το καλοκαίρι του 2023 περίπου το 60% του Εθνικό Πάρκου του Δάσους της Δαδιάς, στον Έβρο, καταστράφηκε ολοσχερώς και τον Σεπτέμβριο, με την κακοκαιρία Daniel, έπεσαν στη Θεσσαλία 8 δισ. τόνοι νερού. Η ποσότητα του νερού ήταν τρομακτική! Οι καταστροφές ήταν ανυπολόγιστες! Με αφορμή αυτές τις καταστροφές οι μαθητές της Δ’ τάξης ασχολήθηκαν: με την ιστορία της λίμνης  Κάρλας, με την οικολογική καταστροφή που έγινε εξ αιτίας της αποξήρανσης της, με τις καταστρεπτικές συνέπειες της κακοκαιρίας Daniel και με την φονική πυρκαγιά του Εθνικού πάρκου του δάσους της Δαδιάς στον Έβρο.

Τα παιδιά συνειδητοποίησαν ότι όλοι, μικροί μεγάλοι, πρέπει να αναλάβουν δράση για το κλίμα τώρα… πριν είναι πολύ αργά

Δάσος Δαδιάς

Λίμνη Κάρλα

Δείτε τις εργασίες των μαθητών μας για τις πλημμύρες στη Θεσσαλία και την καταστροφική πυρκαγιά στον Έβρο