3ο Φεστιβάλ Μαθητικών Ταινιών στον κινηματογράφο Ολύμπιον

1 copy 1

Την Κυριακή στις 26 του Μάη  συμμετείχαμε στο 3ο Φεστιβάλ Μαθητικών Ταινιών που πραγματοποιήθηκε στον Κινηματογράφο Ολύμπιον.  Είχαμε την τιμή, η ταινία μας με τίτλο “Αρχίζουμε σε Ρε Μινόρε” η οποία είναι αποτέλεσμα συνεργασίας τριών δημοτικών σχολείων του 50ου, του 53ου και του 54ου, να ανοίξει την αυλαία του φεστιβάλ. Με την παρουσία του μας τίμησε το γνωστό μουσικό σχήμα της πόλης μας “Η Παρέα του Τσιτσάνη”.  Λίγα λόγια για την ταινία μας. Πρόκειται για  μια ταινία τεκμηρίωσης-ντοκιμαντέρ με θέμα το ρεμπέτικο. Ο λόγος που επιλέξαμε το ρεμπέτικο είναι γιατί  είναι η λαϊκή μουσική παράδοση και κληρονομιά της πατρίδας μας και συμπεριλαμβάνεται στη λίστα της  άυλης πολιτιστικής κληρονομιάς της ανθρωπότητας της UNESCO από το 2017. Γιατί για να διατηρηθεί και να επιβιώσει το ρεμπέτικο,  περνάει από γενιά σε γενιά, όπως γίνεται και με τη δημοτική μας παράδοση.  Έτσι κι εμείς με το  ντοκιμαντέρ μας αποφασίσαμε  να το κάνουμε γνωστό και στη νέα γενιά. Ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας τον κ. Θωμά Κοροβίνη, συγγραφέα, φιλόλογο, ερευνητή και μουσικό καθώς και το μουσικό σχήμα “Η Παρέα του Τσιτσάνη” που αποτελείται από τον κ. Νίκο Στρουθόπουλο, την κα. Δώρα Στρουθοπούλου και τον κ. Νίκο Ζυγούρα, για τις καταπληκτικές συνεντεύξεις που μας έδωσαν, αποσπάσματα των οποίων συμπεριλάβαμε στο ντοκιμαντέρ μας.

1 3 ΑΦΙΣΑ ΦΕΣΤΙΒΑΛ

Κινηματογραφική Εκπαίδευση κολάζ 7viber image 2024 05 22 20 14 21 705