Εκπαιδευτική εκδρομή στην Αθήνα

3

Κατά την τριήμερη διαμονή μας στην Αθήνα οι μαθητές/τριες επισκέφτηκαν τη Βουλή των Ελλήνων, το Καλλιμάρμαρο Στάδιο, το Σύνταγμα όπου παρακολούθησαν την πανηγυρική αλλαγή της προεδρικής φρουράς, το Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος, το Μουσείο της Ακρόπολης, τον Ιερό Βράχο της Ακρόπολης και προηγήθηκαν στο ιστορικό κέντρο της Αθήνας. Επιπλέον οι ΣΤ’ τάξεις επισκέφτηκαν την Παλαιά Βουλή όπου στεγάζεται το Ιστορικό Μουσείο Ελλάδας, ενώ η Ε’ τάξη ξεναγήθηκε στο Αρχαιολογικό Μουσείο και συμμετείχε σε εκπαιδευτικό πρόγραμμα του Μουσείου Σχολικής Ζωής στην Πλάκα με τίτλο: “Το παλιό σχολειό”.
Οι εντυπώσεις που άφησαν τα παιδιά σε όλους τους χώρους και φορείς που επισκεφτήκαμε ήταν άριστες και τα σχόλια όλων ήταν κολακευτικά.

Δείτε παρακάτω μερικά στιγμιότυπα: