Μάνα, μητέρα,μαμά

Maternal-Caress

«Μητέρα είναι ρήμα. Είναι κάτι που κάνεις, όχι απλά αυτό που είσαι»

Dorothy Canfield Fisher

Ποιος την κούνια μας κουνάει,
όταν είμαστε μικράκια;
Ποιος χαμογελά στο πλάι
και γλυκά μας λέει λογάκια
και τον ύπνο προσκαλεί;
Η μαμά μας η καλή!

Στέλιος Σπεράντσας

Μητέρα, μαμά, μανούλα, μάνα, μητερούλα, μανουλίτσα … Πόσα ονόματα για την υπέροχη μαμά μας, παιδιά! Για γράψτε μας κι εσείς  πως τη φωνάζετε;

Η γιορτή της μητέρας είναι μια γιορτή προς τιμήν της μητέρας και της μητρότητας.

Καθιερώθηκε τον 20ό αιώνα και προέρχεται από ένα αμερικανικό κίνημα των γυναικών-μητέρων με το όνομα Mothers Friendships Day που ιδρύθηκε το 1965 υπό την Άνν Τζάρβις (Ann Jarvis) κατά τη διάρκεια του Αμερικάνικου εμφύλιου πολέμου (1861-1865). . Το 1914 στις Ηνωμένες Πολιτείες υπεγράφη εθνική διακήρυξη για την μέρα της μητέρας, και καθιερώθηκε η δεύτερη Κυριακή του Μαΐου ως εθνική εορτή για να τιμήσει τις μητέρες. Σήμερα η γιορτή της μητέρας εορτάζεται σε πάνω από 40 χώρες στον κόσμο.

Τώρα στα δικά μας! Να και ένα παραμύθι που διαβάζαμε στο σχολείο για τη γιορτή της μαμάς.Φέτος θα σάς το διαβάσει η ίδια η μαμά

“Πως γράφεται η μητέρα”

Αφού το διαβάσετε,μπορείτε να ξαναπείτε με τη βοήθεια ενός μεγάλου τις λέξεις που ακούσατε στο παραμύθι ( Μ μέλι , Η ήλιος …) και να έπειτα να βρείτε  δικές σας λέξεις και να τις ζωγραφίσετε , όπως κάναμε κι εμείς :

Η μητέρα έχει εξυμνηθεί σε πολλές μορφές τέχνης. Μία απ’ αυτές είναι και η γλυπτική. Ακολουθούν έργα γλυπτικής με θέμα τη μάνα.

(από το αρχείο της Κ. Κύρδη)

Και μερικά γλυπτά παιδιών από το περσινό πρόγραμμα σχολικών δραστηριοτήτων :

Τώρα παιδιά πάρτε πηλό ή ακόμη και πλαστελίνη και αποτυπώστε όποιο έργο σάς άρεσε περισσότερο .Μπορείτε να φτιάξετε και ένα δικό σας ,πρωτότυπο έργο.Μην ξεχνάτε… κάθε έργο έχει  υπογραφή του δημιουργού του καθώς και τίτλο .Δημιουργήστε και παρασουσιάστε τις κατασκευές σας στο padlet .

Όμως πώς μπορείς να πεις Χρόνια πολλά στη μανούλα που γιορτάζει;

1. Ξύπνα την με ένα γλυκό πρωινό
  2. Βοήθησέ την στις δουλειές του σπιτιού ή απλά συμμάζεψε το δωμάτιό σου
  3. Σταμάτα τους καυγάδες
  4. Μαγείρεψε μαζί της
  5. Ζήτησέ της συγνώμη
  6. Δώσε μια υπόσχεση σημαντική
  7. Φτιάξε μια κάρτα για τη γιορτή της. Σου προτείνουμε να κόψεις μια διπλή καρδιά ενωμένη στη μέση, ώστε να ανοίγει και να γίνεται κάρτα, έξω θα κολλήσεις έναν υφασμάτινο φιόγκο και μέσα μπορείς να κάνεις μια ζωγραφιά και να της γράψεις μια ευχή. Μαζί με ένα φιλάκι ή ένα λουλούδι ή ακόμα και μια γλάστρα που μπορείς να φτιάξεις μόνος/μόνη σου!
  1. Πες της ένα τραγούδι (ή και δύο):

Μαργαρίτα

Στη γιορτή της μητέρας

Τα ζωάκια πάντως έχουν και αυτά ανάγκη τη μητέρα τους όπως και τα παιδάκια. Οι μαμάδες τους τα φροντίζουν, τα θηλάζουν όταν είναι μικρά, τα προστατεύουν από τους κινδύνους, τα ταΐζουν και τα αγαπάνε πολύ όπως και οι δικές σας μανούλες!

Για δείτε αυτές τις υπέροχες εικόνες με τα ζωάκια και τις μανούλες τους!

μητρότητα στη φύση

Παρακάτω έχετε και δύο ακόμα παζλ να φτιάξετε!

Μητρική στοργή ,Ιακωβίδης

Μητέρα και παιδί, Φερνάν Λεζέ

5ο ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΑΛΜΥΡΟΥ » Blog Archive » Η καλύτερη μαμά του κόσμου….

www.blogs.sch.gr/5nipalmyrmag

Σας ευχόμαστε ένα πολύ ωραίο Σαββατοκύριακο, μια πολύ όμορφη και τρυφερή γιορτή της μητέρας και να περνάτε όμορφα!