Εθελοντικός καθαρισμός παραλίας

Ενεργοί μαθητές σήμερα, ενεργοί πολίτες αύριο!

IMG 1076

Την Πέμπτη 25 Μαΐου 2023 το 4ο Νηπιαγωγείο Μεσσήνης σε συνεργασία με το ολοήμερο τμήμα του 2ου Νηπιαγωγείου Μεσσήνης διοργάνωσαν, στα πλαίσια του Etwinning προγράμματος “Friends with nature”, αλλά και μέσω του δικτύου Helmepa Junior στα οποία συμμετέχουν, εθελοντική δράση καθαρισμού παραλίας. Οι μαθητές και οι μαθήτριες μαζί με τους γονείς τους συγκεντρώθηκαν στην παραλία της Μπούκας εκτός σχολικού ωραρίου. Αφού συζήτησαν την ανάγκη διατήρησης καθαρής της ακτής και της θάλασσας -όχι μόνο για τους ανθρώπους, αλλά και για τους υπόλοιπους ζωντανούς οργανισμούς, όπως π.χ. για τη χελώνα καρέτα-καρέτα- φόρεσαν γάντια και μάζεψαν σκουπίδια από τη παραλία. Στη συνέχεια, οι μαθητές/τριες ανάρτησαν σε εμφανές σημείο στην είσοδο της παιδικής χαράς τις αφίσες που είχαν ετοιμάσει σχετικά προκειμένου να ευαισθητοποιούν τους επισκέπτες.

Τέλος, οι τσάντες με τα σκουπίδια συγκεντρώθηκαν στο σχολείο, όπου πραγματοποιήθηκε καταγραφή/καταμέτρηση των αντικειμένων που συλλέχθηκαν σε ειδικό έντυπο προκειμένου να αποσταλλεί στη Helmepa.