Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου 2024

Στιγμιότυπο οθόνης 2024 05 19 170526

Το νηπιαγωγείο μας, σε συνεργασία με τα νηπιαγωγεία από το Δίκτυο Νηπιαγωγείων Ακρωτηρίου (2ο, 3ο, 4ο, 5ο Νηπιαγωγείο Κουνουπιδιανών, 2ο Νηπιαγωγείο Αρωνίου και Νηπιαγωγείο Χωραφακίων), συμμετείχε στον Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό με θέμα «Ευγένεια στο διαδίκτυο – Δικαιώματα και υποχρεώσεις παιδιών και νέων στον ψηφιακό κόσμο». Ο διαγωνισμός τελούσε υπό την αιγίδα του Υπ. Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού και είχε προκηρυχθεί από το Ελληνικό Κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου στο πλαίσιο του εορτασμού της Ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου 2024.

Οι στόχοι του διαγωνισμού για τους μαθητές και τις μαθήτριες ήταν:

• Να μάθουν και να υιοθετήσουν ορθές συμπεριφορές διαδικτυακής χρήσης.
  • Να πληροφορηθούν για τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις τους στον ψηφιακό κόσμο.
  • Να ενισχυθεί η πολυπολιτισμικότητα  και η αποδοχή του διαφορετικού.
  • Να αποκτήσουν κριτική ικανότητα  και ενσυναίσθηση στο διαδίκτυο.
  • Να αναπτύξουν στρατηγικές απόκρισης στη διαδικτυακή βία, συμπεριλαμβανομένης της αναφοράς της (report).
  • Να καλλιεργήσουν δεξιότητες συνεργασίας και επικοινωνίας, υπευθυνότητα και κοινωνικές δεξιότητες.

Για τη συμμετοχή μας στον διαγωνισμό δημιουργήσαμε, όλα τα νηπιαγωγεία μαζί, ένα διαδικτυακό παιχνίδι με ορθές και μη ορθές συμπεριφορές διαδικτυακής χρήσης. Κάθε νηπιαγωγείο ηχογράφησε και ζωγράφισε μία σωστή και μία μη αποδεκτή διαδικτυακή συμπεριφορά. Επέλεξε 2 αριθμούς και πρόσθεσε σε αυτούς, τα ηχητικά και τις αντίστοιχες ζωγραφιές τους.

Το παιχνίδι παίζεται από δύο παίκτες. Κάθε παίκτης με τη σειρά του ρίχνει το ζάρι και μετακινεί το πιόνι του τόσα βήματα, όσα δείχνει το ζάρι. Στους αριθμούς που έχουν προστεθεί τα ηχητικά ο παίκτης πρέπει να ακολουθήσει τις εντολές. Αυτός που θα τερματίσει πρώτος, κερδίζει το βραβείο της “Ευγενικής Συμπεριφοράς” από τη Νεράιδα Ευγενία.

Η συμμετοχή μας στον διαγωνισμό φαίνεται εδώ με κωδικό έργου 108108 των νηπαγωγείων και οι νικητές εδώ.

Τι λέτε τώρα, παίζουμε;

Στιγμιότυπο οθόνης 2024 05 19 171435