Εγγραφές στο Νηπιαγωγείο 2024-2025

ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΤΑ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΑ ΚΑΙ ΔΗΜΟΤΙΚΑ ΣΧΟΛΕΙΑ

ΓΙΑ ΤΟ ΕΤΟΣ 2024 – 2025

Αγαπητοί γονείς, σας ενημερώνουμε ότι από την Παρασκευή 1/3/2024 θα γίνει, σύμφωνα με τον νόμο, η ενεργοποίηση της ηλεκτρονικής πλατφόρμας εγγραφών στα δημόσια Νηπιαγωγεία Γενικής Παιδείας για το σχολικό έτος 2024 – 2025

Στο Νηπιαγωγείο εγγράφονται τα παιδιά που έχουν γεννηθεί το έτος 2020 και 2019 κατόπιν άδειας της Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας Δυτικής Αττικής.

Στην Α΄ Δημοτικού εγγράφονται τα παιδιά που έχουν γεννηθεί το έτος 2018.

Η εγγραφή θα γίνει στην πλατφόρμα proti-eggrafi.services.gov.gr, η οποία θα παραμείνει ενεργή έως την Τετάρτη 20/3/2024.

Η Ηλεκτρονική διεύθυνση υποβολής αίτησης εγγραφής:

Η διαδικασία αίτησης εγγραφής

Ο γονέας/κηδεμόνας, με τη χρήση των κωδικών του στο TAXISNET , επιλέγει το νηπιαγωγείο που αντιστοιχεί στη διεύθυνση κατοικίας του και υποβάλλει ηλεκτρονικά την αίτηση εγγραφής του νηπίου όπως και όλα τα υπόλοιπα στοιχεία που απαιτούνται, μέσω της πλατφόρμας proti-eggrafi.services.gov.gr

Στη συνέχεια, οι γονείς ενημερώνονται μέσω SMS για την εξέλιξη της αίτησής τους καθώς και για πιθανές διορθώσεις που μπορεί να χρειαστούν.

Επιπροσθέτως, από την Παρασκευή 1/3/2024 θα ξεκινήσουν , σύμφωνα με τον νόμο, και οι αιτήσεις για την εγγραφή των  μαθητών και μαθητριών που θα φοιτήσουν για πρώτη φορά στην Α΄ Δημοτικού για το σχολικό έτος, 2024 – 2025 οι οποίες θα κατατίθενται μαζί με τα δικαιολογητικά στη σχολική μονάδα του μαθητή.

• Στον παρακάτω ηλεκτρονικό σύνδεσμο θα βρείτε τον χάρτη που περιλαμβάνει τα όρια της σχολικής περιφέρειας του 4ου Νηπιαγωγείου Ελευσίνας:

2024-25 Νηπιαγωγεία Δυτικής Αττικής – Google My Maps

ΠΡΟΣ ΠΕΡΑΙΤΕΡΩ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΟΝΕΩΝ ΚΑΙ ΚΗΔΕΜΟΝΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΥΡΥΘΜΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟΥ:

• Υποχρεωτικό ωράριο : 08:15π.μ. – 13:00μ.μ.
  • Πρωινή Ζώνη: 07:45π.μ.-08:00π.μ. ( Το ωράριο αυτό ισχύει μόνο για τα παιδιά που έχουν εγγραφεί στο Ολοήμερο Τμήμα ή και στο Διευρυμένο).
  • Ολοήμερο Τμήμα: 08:15π.μ.-16:00μ.μ. (σε περίπτωση που δεν επιθυμούν οι γονείς την εγγραφή του νηπίου στην Πρωινή Ζώνη)

Για οποιαδήποτε διευκρίνηση ή ραντεβού για περαιτέρω βοήθεια ως προς τη διαδικασία εγγραφής παρακαλώ καλέστε στο παρακάτω τηλέφωνο στην ώρα που αναγράφεται:

Τηλ. επικοινωνίας: 210-5549054

Ώρες: 12:10 – 13:30μ.μ.