Το σχολείο μας

Το 4ο Νηπιαγωγείο Ελευσίνας στεγάζεται σε κεντρικό σημείο της πόλης και είναι μία αυτόνομη Σχολική Μονάδα και ως εκ τούτου δεν συστεγάζεται με κάποιο Δημοτικό σχολείο. Βασική αρχή του Νηπιαγωγείου αποτελεί η υλοποίηση της διαφοροποιημένης παιδαγωγικής, που είναι επικεντρωμένη στις ίδιες τις διαδικασίες μάθησης, ουσιαστικά στους τρόπους με τους οποίους μαθαίνουν τα παιδιά και όχι στα αποτελέσματα της μάθησης. Η «συνεκπαίδευση» παιδιών με ή χωρίς ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες διαμορφώνει πλαίσια και διδακτικές πρακτικές που αντιλαμβάνονται τις ατομικές διαφορές όχι ως πρόβλημα, αλλά ως ευκαιρία για εμπλουτισμό της διδακτικής και μαθησιακής διαδικασίας. Αξιοποιούνται μέθοδοι διερευνητικής – ανακαλυπτικής μάθησης έχοντας ως στόχο την ενίσχυση της καλλιέργειας ήπιων δεξιοτήτων, δεξιοτήτων ζωής και δεξιοτήτων τεχνολογίας και επιστήμης στους/ στις μαθητές /τριες, σε συνδυασμό με τη διαμόρφωση ενός σύγχρονου πλαισίου προγράμματος. Στο εν λόγω πλαίσιο στηρίζεται η φιλοσοφία του Νηπιαγωγείου ως προς την λειτουργία του. Οι εκπαιδευτικοί, μέσα σε ένα δημοκρατικό συνεργατικό κλίμα προτείνουν, σχεδιάζουν, συζητούν, αναπροσαρμόζουν και υλοποιούν δράσεις που στηρίζουν τους παιδαγωγικούς στόχους, όπως αυτοί ορίζονται από το ΑΠΣ και ΔΕΠΠΣ και το Νέο Πρόγραμμα Σπουδών. Ενθαρρύνονται να συμμετέχουν σε ερευνητικά προγράμματα, σε καινοτόμες δράσεις που αφορούν την Αγωγή Υγείας, το Περιβάλλον, τον Πολιτισμό, την Καινοτομία. Ενημερώνονται και ενθαρρύνονται να συμμετέχουν σε επιμορφώσεις για την συνεχή βελτίωσή τους στο παιδαγωγικό τους έργο.