Το 4ο εργαστήριο δεξιοτήτων ξεκίνησε με βίντεο προσομοίωσης παρατηρώντας την κίνηση της Γης γύρω από τον άξονά της .
Σε δεύτερο χρόνο πραγματοποιήσαμε ένα πείραμα με μια λάμπα και τη Γη στοχεύοντας στην κατανόηση της εναλλαγής μέρας και νύχτας που προκαλείται από την περιστροφή της Γης γύρω από τον άξονά της. Παίξαμε ένα παιχνίδι με τα χέρια μας και βιωματικά κατανοήσαμε πότε είναι μέρα και πότε νύχτα.
Συζητήσαμε για το πως περνάμε τη μέρα και τη νύχτα και τα παιδιά κλήθηκαν να ζωγραφίσουν σαν ένα φιλμ μία προσωπική ιστορία τους, ψηφιοποιώντας τες με τη χρήση ψηφιακού εργαλείου.
Για να δείτε τις ιστορίες μας πατήστε πάνω στην εικόνα…!!!
Το 4ο εργαστήριο δεξιοτήτων ολοκληρώθηκε με τη μέθοδο της “Ανεστραμμένης τάξης”. Τα παιδιά ζωγράφισαν πως περνάνε μια ημέρα μέσα στο Σαββατοκύριακο και ανέβασαν στο ψηφιακό εργαλείο Padlet τη ζωγραφιά.