Άρθρα ανά μήνα: Απρίλιος 2022
Μία υπέροχη ανοιξιάτικη ημέρα
Πασχαλινές Δημιουργίες
Οι πασχαλινές δραστηριότητες είναι ένας συνδυασμός ερεθισμάτων της άνοιξης και της γιορτής του Πάσχα. Η γιορτή του Πάσχα ανήκει στη θρησκευτική αγωγή και τα παιδιά τη προσέγγισαν με σεβασμό.
- Τα θαύματα του Χριστού
- Η Ανάσταση του Χριστού
- Η ιστορία του Πάσχα
Πάσχα στο νηπιαγωγείο συνεπάγεται “λαγουδάκια”, “καλαθάκια” και “κόκκινα αυγά”.
“Ας φτιάξουμε τα δικά μας κυβιστικά πορτρέτα” με αναφορά έργα του Πάμπλο Πικάσο
Ο κυβισμός είναι καλλιτεχνικό ρεύμα της ζωγραφικής και της γλυπτικής, στην Ευρώπη του 20ού αιώνα. Αναπτύχθηκε κυρίως από το 1907 έως το 1914 χάρη στους διάσημους ζωγράφους Πικασσο και Ζωρζ Μπρακ. Η πρώτη μας προσπάθεια…!!!!
Οι δράσεις μας για την Ειρήνη στον κόσμο ολοκληρώθηκαν ! ! !
Πασχαλινές δημιουργίες!!!
Μια εβδομάδα πριν κλείσουμε για τις διακοπές του Πάσχα, κόλλες, ψαλίδια, χρώματα δούλεψαν πολύ!!! Το αποτέλεσμα μοναδικό και ξεχωριστό από παιδικά χεράκια!!!
Ύστερα από την ιδέα που σκέφτηκαν τα παιδιά, την τελευταία μέρα που αποχαιρετιστηκαμε βγήκαμε στην αυλή για πικ-νικ!!! Φυσικά δε μπορούσα να χαλάσω το χατίρι μια τόσο ανοιξιάτικη μέρα!!! Στρώσαμε τραπεζομάντηλα, πήραμε το πρωινό και φάγαμε στην αυλή!!!
Καλό Πάσχα και καλή Ανάσταση σε όλους!!!
Ολοκλήρωση της δράσης: “Ειρήνη για όλα τα παιδιά του κόσμου”
Σήμερα ολοκληρώθηκε η συμμετοχή μας στη δράση που οργανώθηκε από το “Χαμόγελο του παιδιού”. Παιδιά και γονείς ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμα μας και συγκεντρώσαμε αρκουδάκια και άλλα είδη πρώτης ανάγκης. Τα παιδιά έγιναν ηλιαχτίδες με σκοπό να προσφέρουν χαμόγελα σε άλλα παιδιά που το έχουν ανάγκη!!!
Το πολυπόθητο φορτηγάκι έφτασε και όλοι έτρεξαν να φορτώσουν τα πράγματα!!!
Και φυσικά στείλαμε ένα ηχηρό μήνυμα σε όλους!!
Μια συγγραφέας παιδικών βιβλίων στην τάξη μας!!
Με ιδιαίτερη χαρά υποδεχτηκαμε στην τάξη μας την Κα Ευαγγελία Στάθη, συγγραφέα παιδικών βιβλίων για να μας παρουσιάσει το βιβλίο της: “Η αλεπουδιτσα και η μπλε βαλίτσα”
Η παρουσίαση ήταν γεμάτη εκπλήξεις!! Η αλεπουδιτσα έχασε τη βαλίτσα της και η αποστολή μας ήταν να βρούμε ποιος μπορεί να την έχει πάρει!!! Μπαίνοντας τα παιδιά στην τάξη βρήκαν κρεμασμένες βαλίτσες με κρυμμένα στοιχεία για κάθε παιδί ξεχωριστά!!
Επίσης, η παρουσίαση περιελάμβανε παιχνίδι ρόλων και δραματοποίηση!!
Και ξαφνικά έγιναν ανατροπές!! Ένα τηλέφωνο, μια κρυμμένη βαλίτσα και ένα γράμμα μας οδήγησε στην ανακάλυψη της αλήθειας!!
Έτσι λοιπόν είπαμε να μην κατηγορουμε άδικα κάποιον πριν μάθουμε την αλήθεια!!! Μια γλυκιά συγνώμη από την αλεπουδιτσα που μας κέρασε καραμελιτσα!!!
Περάσαμε όμορφα πολύ!! Ευχαριστούμε για την συναρπαστική παρουσίαση!!!
Πρόγραμμα Κυκλοφοριακής αγωγής. Επίσκεψη στο χώρο του Νηπιαγωγείου
Η επίσκεψη στο χώρο του Νηπιαγωγείου μας από την My Grand Road σε συνεργασία με το 1ο Σύστημα Δ/Π Ελευσίνας ενθουσίασε τους μαθητές της του σχολείου μας.
Αρχικά μας έμαθαν πως να αναγνωρίζουμε τις πινακίδες του Κ.Ο.Κ. ανάλογα με το χρώμα και το σχήμα τους. Ποιες πινακίδες δηλώνουν απαγόρευση, ποιες πινακίδες επιτρέπουν και ποιες πινακίδες δηλώνουν προσοχή. Επιπλέον μας έμαθαν πως να συμπεριφέρονται τα παιδιά ως πεζοί και ως ποδηλάτες.
Στη συνέχεια, τα παιδιά ξεσηκώθηκαν με τα προσκοπικά παιχνίδια και τραγούδια!!
Και από τη θεωρία περάσαμε στην πράξη!!! Διάφορα οχήματα βρισκόταν στην αυλή μας, τα παιδιά φορέσαν τα κράνη και ξεκινήσαν να οδηγούν στην πίστα που είχε στηθεί με τα σήματα
Και φυσικά στο τέλος στα παιδιά απονεμήθηκαν βεβαιώσεις συμμετοχής στο πρόγραμμα, δόθηκαν όμορφα δωράκια και το βιβλίο για τη Κυκλοφοριακή αγωγή : “Λεα Λεοπουλου”
Ευχαριστούμε πολύ για την όμορφη διοργάνωση!!!