4ο Νηπιαγωγείο Έδεσσας

Το 4ο Νηπιαγωγείο Έδεσσας ιδρύθηκε στις 31 Ιουλίου 1926 (ΦΕΚ 258/31-7-1926). Υπάγεται διοικητικά  στον Φορέα του  Υπουργείου Παιδείας ενώ από το 2014 το νηπιαγωγείο στεγάζεται σε νεόδμητο κτήριο, η συντήρηση και τα λειτουργικά έξοδα του οποίου καλύπτονται από το Δήμο Έδεσσας και τη Σχολική Επιτροπή της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης του Δήμου.

Η οργανικότητα του Νηπιαγωγείου έχει καθοριστεί σε 2/θέσιο με ΦΕΚ 13/Α/29-01-1957 και ανήκει στην κατηγορία μοριοδότησης  Α’.  Κάθε χρόνο υπηρετούν σε αυτό τουλάχιστον τρεις (3) εκπαιδευτικοί, Νηπιαγωγοί Γενικής Εκπαίδευσης, μία (1) Εκπαιδευτικός Αγγλικής γλώσσας, ενώ υπάρχει Ειδικό Εκπαιδευτικό Προσωπικό και Ειδικό Βοηθητικό Προσωπικό, εφόσον αυτό κριθεί αναγκαίο. Στη σχολική μας μονάδα υπάρχει προσωπικό καθαριότητας, που φροντίζει καθημερινά για την καθαριότητα και απολύμανση του χώρου.

Το 4ο νηπιαγωγείο είναι ενιαίου τύπου Ολοήμερο Νηπιαγωγείο, διαθέτει  δηλαδή τμήματα  που ακολουθούν το Βασικό Υποχρεωτικό Πρόγραμμα και το Προαιρετικό Ολοήμερο Πρόγραμμα φοίτησης. Το Νηπιαγωγείο μας λειτουργεί από Δευτέρα έως Παρασκευή από τις 8:15πμ έως και τις 16:00μμ.

Διεύθυνση 4ου Νηπιαγωγείου :

Κερασούντος 1, τκ. 58200, Έδεσσα

Τηλ. Επικοινωνίας : 2381025539

e-mail : mail@4nip-edess.pel.sch.gr

Εσωτερικός Κανονισμός Λειτουργίας

Εκπαιδευτικοί της Σχολικής Μονάδας

Προϊσταμένη και Υπεύθυνη Ολοήμερου τμήματος : Τότλη Χρυσή

Υπεύθυνη Νηπιαγωγός Τμήματος 1 : Θεοδωρίδου Ελισσάβετ

Υπεύθυνη Νηπιαγωγός Τμήματος 2 : Τενεκετζή Ασπασία (σε άδεια)

Υπεύθυνη Νηπιαγωγός Τμήματος 2 : Τζιώγα Αικατερίνη

Εκπαιδευτικός Αγγλικής γλώσσας : Σιόλου Μαρία