GLOBAL SCHOOL PLAY DAY

Για 2η συνεχόμενη χρονιά το νηπιαγωγείο μας συμμετείχε στις εκδηλώσεις για την Παγκόσμια Ημέρα Παιχνιδιού στο σχολείο, που γιορτάζεται κάθε πρώτη Τετάρτη του Φεβρουαρίου. Η εκστρατεία αυτή ξεκίνησε πριν από οκτώ χρόνια, το 2015, από μια ομάδα έξι εκπαιδευτικών. Οι συνάδελφοι συνειδητοποίησαν ότι ο χρόνος παιχνιδιού για τα παιδιά μειωνόταν, τόσο στο σπίτι όσο και στο σχολείο, οδηγώντας σε αρνητικές συνέπειες για την ανάπτυξή τους.Έτσι ανέλαβαν αμέσως δράση και εγκαινίασαν την Παγκόσμια Ημέρα Σχολικού Παιχνιδιού. Πάνω από 65.000 παιδιά συμμετείχαν τον πρώτο κιόλας χρόνο.

Την Τετάρτη 1 Φεβρουαρίου τιμήσαμε κι εμείς την ημέρα ΠΑΙΖΟΝΤΑΣ!!! Τα παιδιά έπαιξαν ελεύθερα, κατασκεύασαν, συνεργάστηκαν, δημιούργησαν, διασκέδασαν. Αυτό άλλωστε είναι και το ζητούμενο.

IMG 5805   IMG 5872 IMG 5873

Φτιάξαμε τα αναμνηστικά σημαιάκια μας και μια αφίσα για το παιχνίδι!!

IMG 5826  IMG 5823

Τι σημαίνει για μας παιχνίδι;

Παιχνίδ σημαίνει ΧΑΡΑ, ΓΕΛΙΟ, ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗ, ΦΙΛΟΙ !!!