5 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ – ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ

Τα παιδιά σήμερα γνώρισαν το πνεύμα του αθλητισμού. Αφού μιλήσαμε για τους πρώτους ολυμπιακούς αγώνες και το πνεύμα που τους διακατείχε ( σύμπνοια ευγενής άμιλλα, συνεργασία, ομοψυχία)  , βγήκαμε στην αυλή του σχολείου και όλα τα τμήματα συνεργαστήκαμε έτσι ώστε οι αθλοπαιδίες μας να είναι επιτυχημένες. Χωρίστηκαν σε ομάδες ανάλογα με το χρώμα της κορδέλας τους ( Μαθηματικά ομαδοποίηση- κατανόηση χρώματος) και κινήθηκαν ελεύθερα στο χώρο και στην συνέχεια εκτέλεσαν διάφορα παραγγέλματα. Πήδηξαν μέσα ,έξω και γύρω- γύρω  από στεφάνια ( μαθηματικές έννοιες ταυτόχρονα) και τέλος πήδηξαν εμπόδια και σήκωσαν βάρη . Όλες οι δραστηριότητες εξυπηρέτησαν και άλλα γνωστικά αντικείμενα ( Γλώσσα -μαθηματικά κλπ)πέρα του ότι τα παιδιά το διασκέδασαν και ζητούσαν την επανάληψη τους.

Τα παιδιά συνεργάζονται αρμονικά για να πετύχουν ένα τέλειο  αγωνιστικό αποτέλεσμα
Τα παιδιά συνεργάζονται αρμονικά για να πετύχουν ένα τέλειο αγωνιστικό αποτέλεσμα

DSC00538 DSC00540DSC00543DSC00544

Τα παιδιά σηκώνουν βάρη ( άρση βαρών)