Άρθρα ανά μήνα: Ιούνιος 2022
Εργαστήριο Δεξιοτήτων”STEM και Εκπαιδευτική Ρομποτική μέσα από τον κύκλο του Νερού και την Υδροδυναμική”
Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα με τίτλο «STEM και Εκπαιδευτική Ρομποτική μέσα από τον κύκλο του Νερού και την Υδροδυναμική», έχει σκοπό να έρθουν σε επαφή οι μαθητές/-ήτριες του Νηπιαγωγείου με θέματα που αφορούν την επιστήμη, τα μαθηματικά, τη μηχανική και την τεχνολογία. Στόχοι του εν λόγω προγράμματος είναι τα παιδιά, να κατανοήσουν τα χαρακτηριστικά της μάθησης μέσα από τον προβληματισμό, να σχεδιάσουν και να αναπτύξουν ένα πρόγραμμα, να εξασκηθούν στον αλγοριθμικό τρόπο σκέψης, να αναπτύξουν δεξιότητες προσανατολισμού και μέτρησης αποστάσεων και να αναζητήσουν λύσεις σε καθημερινά προβλήματα, όπως ο κύκλος του νερού και η υδροδυναμική.
Σχολικός Μαραθώνιος “Πάμε Ανακύκλωση”!
Ο Δήμος Αμπελοκήπων- Μενεμένης διοργανώνει κάθε χρόνο τον σχολικό μαραθώνιο “Πάμε Ανακύκλωση”. Το σχολείο μας συμμετείχε ενεργά στη δράση αυτή ανακυκλώνοντας μεγάλες ποσότητες χαρτιού.
Την Τρίτη 17 Μαΐου 2022 και ώρα 12:30π.μ. πραγματοποιήθηκε η εκδήλωση βράβευσης των σχολείων του Δήμου Αμπελοκήπων – Μενεμένης στο «Καραπάντσειο» Πολιτιστικό Κέντρο και το σχολείο μας εκπροσώπησαν οι μαθητές Αζίδου Δήμητρα και Αμπρικίδης Χρήστος. Τα παιδιά φύτεψαν λουλούδια έπαιξαν παιχνίδια με θέμα την Ανακύκλωση και παρέλαβαν τον έπαινο συμμετοχής του σχολείου στη δράση αυτή(δείτε εδώ).
Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά!