Το σχολικό έτος 2023-2024 υλοποιήθηκε στο Νηπιαγωγείο το σχέδιο δράσης “21ος αιώνας, ο αιώνας της τεχνολογίας”.
Στο πλαίσιο του συγκεκριμένου σχεδίου δράσης, το Νηπιαγωγείο απέκτησε δύο beebot (ρομποτάκια μελισσούλες), με στόχο την αναβάθμιση του τεχνολογικού εξοπλισμού, με σκοπό να παρέχονται στους μαθητές και στους εκπαιδευτικούς δυνατότητες ενεργής συμμετοχής, αυτενέργειας, αλληλεπίδρασης, επικοινωνίας, ενεργής διαμοίρασης περιεχομένου και αξιολόγησης.
Λαμβάνοντας υπόψιν τα παραπάνω, οι μαθητές/τριες επεξεργάστηκαν τη beebot
και έμαθαν πώς λειτουργεί, μέσα από τον πειραματισμό και το παιχνίδι.