Σκοπός του προγράμματος είναι να προωθήσει την έννοια της συνεργασίας στο νηπιαγωγείο, με δραστηριότητες ανά ζεύγη, μικρές ή μεγαλύτερες ομάδες προκειμένου οι μαθητές/τριες να αναπτύξουν δεξιότητες συνεργασίας, αλληλοσεβασμού και αποδοχής της διαφορετικότητας.
Ξεκινήσαμε την προσέγγιση της έννοιας της φιλίας, με τον καταιγισμό ιδεών για την συγκεκριμένη έννοια.
Τα παιδιά δημιούργησαν την “κάρτα της φιλίας” (το κάθε παιδί ζωγραφίζει τον εαυτό του και τον φίλο του)
και όλοι μαζί φωνάξαμε “Ναι στη φιλία, όχι στη βία”.
Ζωγράφισαν το “βάζο με τα γλυκά λογάκια”.
Μάθαμε για την έννοια της διαφορετικότητας με τη βοήθεια του φίλου μας, του πολύχρωμου Έλμερ! (Το κάθε παιδί ζωγραφίζει τον δικό του, πολύχρωμο Έλμερ και τον κολλά στο χαρτόνι).
Ολοκληρώσαμε τη θεματική μας με την έννοια της “συνεργασίας”, όπου τα παιδιά δημιούργησαν το κολάζ της συνεργασίας.