Κανονισμός Λειτουργίας

Εσωτερικός Κανονισμός Λειτουργίας Νηπιαγωγείου 2023-2024

ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΣ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ_2023-24https://blogs.sch.gr/4nip-iliou/files/2023/12/ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΣ-ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ_2023-24_4ο-Ιλίου_τελικος.doc

ΤΙ ΕΥΧΟΝΤΑΙ ΟΙ ΝΗΠΙΑΓΩΓΟΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ

• Το άρρωστο παιδί μένει σπίτι του. Όποιο σύμπτωμα ίωσης παρατηρήσετε, κρατάτε το παιδί σπίτι και ζητάτε ιατρική αξιολόγηση.
  • Δείξτε ενδιαφέρον για ό,τι φέρνει το παιδί μαζί του από το σχολείο και μην το πετάξετε ποτέ μπροστά του. Το παιδί δούλεψε σκληρά και νιώθει περήφανο γι’ αυτό.
  • Μην ρωτάτε πώς αποδίδουν τα άλλα παιδιά. Οι νηπιαγωγοί συγκρίνουν την πρόοδο του κάθε παιδιού με τον εαυτό του και όχι με τους άλλους.
  • Τα ρούχα του σχολείου να είναι άνετα ρούχα για παιχνίδι. Στο νηπιαγωγείο κυλιόμαστε, εργαζόμαστε με μπογιές κ.α. και είναι πολύ εύκολο τα ρούχα να λερωθούν.
  • Τα απορροφημένα από το παιχνίδι παιδιά περιμένουν τελευταία στιγμή να πάνε τουαλέτα. Ζώνες και τιράντες δημιουργούν δυσκολίες και «ατυχήματα».
  • Αποχαιρετάτε το παιδί με ένα φιλί και μια αγκαλιά χωρίς να χρονοτριβείτε και να πισωγυρίζετε. Αλλιώς το παιδί αισθάνεται ανασφάλεια για το μέρος που το αφήνετε.
  • Ενημερώνετε τη νηπιαγωγό για ψείρες διακριτικά χωρίς να ντρέπεστε. Συμβαίνει σε όλους, η ενημέρωση είναι μόνο για την πρόληψη της εξάπλωσης.
  • Δείξτε κατανόηση στα άλλα παιδιά όπως δείχνετε στο δικό σας. Να είστε σίγουροι ότι οι νηπιαγωγοί θα κάνουν τα πάντα για να κρατήσουν το παιδί σας ασφαλές.
  • Συνεργαστείτε αν το δικό σας παιδί είναι επιθετικό. Μπορεί να σας φαίνεται αδιανόητο ότι το παιδί σας έχει τέτοια συμπεριφορά, αλλά πολλές φορές τα παιδιά αντιδρούν διαφορετικά στο σχολείο απ’ ότι στο σπίτι.
  • Αν σας πουν ότι το παιδί σας θα είχε όφελος από μια αξιολόγηση των αναπτυξιακών του δεξιοτήτων, αυτό δε λέγεται επιπόλαια. Δείξτε εμπιστοσύνη και μη χάνετε πολύτιμο χρόνο, είναι για το καλό του παιδιού.
  • Κρατήστε ψηλά στα μάτια του παιδιού την εικόνα της εκπαιδευτικού. Αν κάτι σας απασχολεί, επιδιώξτε κατ’ ιδίαν συνάντηση και αποφύγετε τις όποιες ενστάσεις που έχετε για τις μεθόδους της μπροστά στο παιδί.
  • Δώστε προσοχή σε ανακοινώσεις και σημειώματα. Περιέχουν σημαντικές πληροφορίες.
  • Να είστε συνεπής στην ώρα. Το παιδί χάνει τη ρουτίνα του σχολείου και έρχεται σε δύσκολη θέση απέναντι στους συμμαθητές τους. Στην αποχώρηση δεν μπορεί να διαχειριστεί τους λόγους που φεύγει πάντα τελευταίο.
  • Όχι απουσίες χωρίς λόγο. Το παιδί πρέπει να κατανοήσει ότι η παρουσία στο σχολείο είναι αδιαπραγμάτευτη, γιατί το σχολείο είναι πολύ σημαντικό.
  • Δε φέρνουμε παιχνίδια από το σπίτι. Τα παιδιά δημιουργούν εντάσεις, γιατί δε θέλουν να τα μοιραστούν και στο τέλος καταλήγουν σπασμένα.
  • Ακολουθήστε τους κανόνες που το παιδί μαθαίνει στο σχολείο. Αν τους αμφισβητείτε, το σχολείο χάνει την αξιοπιστία του.
  • Στο νηπιαγωγείο το παιδί δε διδάσκεται γραφή και ανάγνωση. Θα αναπτύξει όμως όλες τις αντιληπτικές, γλωσσικές, κιναισθητικές και μεταγνωστικές ικανότητες για να μπορέσει αποτελεσματικά να μάθει γραφή και ανάγνωση στην πρώτη δημοτικού.

Εσωτερικός Κανονισμός Λειτουργίας Νηπιαγωγείου 2022-2023

Έγκριση Εσωτερικού Κανονισμού Λειτουργίας