Πανελλήνιος Διαγωνισμός Εκπαιδευτικής Ρομποτικής της WRO Hellas για μαθητές Γυμνασίου 2018

Υπεύθυνες καθηγήτριες:

Μέτσιου Βασιλική ΠΕ81 Τεχνολογίας και

Κόντου Αφροδίτη  ΠΕ86 Πληροφορικής

Το 4ο Γυμνάσιο Παλαιού Φαλήρου, συμμετείχε για τρίτη συνεχή χρονιά στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Εκπαιδευτικής Ρομποτικής της WRO Hellas για μαθητές Γυμνασίου, ο οποίος διεξήχθη σε δύο φάσεις υπό την αιγίδα του Προέδρου της Δημοκρατίας Προκόπη Παυλόπουλου.

Πρώτη φορά φέτος το 4ο Γυμνάσιο Παλαιού Φαλήρου συμμετείχε στον διαγωνισμό με δύο ομάδες.

• Στην ομάδα «edurobots1» συμμετείχαν οι μαθητές της Γ΄ τάξης: Κολιαστάσης Κων/νος, Παπαϊωάννου Λεωνίδας  και Πέτροβας Ιωάννης.
  • Στην ομάδα «edurobots2» συμμετείχαν οι μαθητές της Α΄ τάξης: Κουτρούμπας Αλέξανδρος και Μπελεγράτης Αντώνης.

Προπονήτριες των ομάδων ήταν οι καθηγήτριες:

Κόντου Αφροδίτη (Πληροφορικής) και Μέτσιου Βασιλική (Τεχνολογίας).

Την Κυριακή 25/2/2018  πραγματοποιήθηκαν οι Περιφερειακοί Διαγωνισμοί Εκπαιδευτικής Ρομποτικής για μαθητές Γυμνασίου με θέμα «Βυζαντινή Αυτοκρατορία και Επικοινωνίες (Φρυκτωρίες)» στις εγκαταστάσεις του Κλειστού Ολυμπιακού Γηπέδου Γαλατσίου.

Η ομάδα «edurobots2»  συγκέντρωσε την απαραίτητη βαθμολογία που της εξασφάλισε τη συμμετοχή της στον Τελικό του Πανελληνίου Διαγωνισμού.

Ο Τελικός του Πανελληνίου Διαγωνισμού διεξήχθη την Κυριακή  4/3/2018 στις εγκαταστάσεις του Κλειστού Ολυμπιακού Γηπέδου Γαλατσίου και  η ομάδα μας «edurobots2» συγκέντρωσε τη βαθμολογία των 230 βαθμών!

Πολλά συγχαρητήρια στα παιδιά μας!!!

IMG 20180225 092226 IMG 20180225 100257 IMG 20180225 112715

Κατηγορίες: Συμμετοχές. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.