Νέοι και εξαρτήσεις:

Η Περιφέρεια Στερεάς Ελλάδας, μέσω της δομής «ΓΕΦΥΡΑ» και σε συνεργασία με το Ινστιτούτο P.A.D.A. (PROTECTION AGAINST DRUG ADDICTION INSTITUTE) θα πραγματοποιήσουν ενημερωτικές εκδηλώσεις με κεντρικό θέμα την προστασία των νέων από τις εξαρτήσεις.
Αναλυτικά οι ενημερωτικές εκδηλώσεις που θα πραγματοποιηθούν είναι οι ακόλουθες:
1. Χαλκίδα, το Σάββατο 5 Νοεμβρίου 2022 και ώρα 6μμ. (Αμφιθέατρο Π.Ε. Εύβοιας, Λ. Χαϊνά 93) με θέμα: «Εξαρτήσεις και οι επιπτώσεις στην Υγεία και την Οικογένεια».

Βασικοί ομιλητές στις ενημερωτικές εκδηλώσεις θα είναι καταξιωμένοι επιστήμονες – μέλη του Ινστιτούτου P.A.D.A..
Στο πλαίσιο των εκδηλώσεων, θα παρεμβαίνουν προσωπικότητες της τοπικής κοινωνίας, που μπορούν και πρέπει να αποτελέσουν υγιή πρότυπα, ενώ θα υπάρχει και η δυνατότητα υποβολής ερωτήσεων από το κοινό.
Συνημμένα σας αποστέλλουμε ενημερωτικό υλικό και πρόσκληση για την 1η Ημερίδα με τίτλο «Εξαρτήσεις και οι επιπτώσεις στην Υγεία & και την οικογένεια» θα πραγματοποιηθεί στην πόλη της Χαλκίδας το Σάββατο 05/11/2022 στις 6μ.μ. στο Αμφιθέατρο Π.Ε. Εύβοιας (Λ. Χαϊνά 93).
Ο Αντιπεριφερειάρχης Κοινωνικής Μέριμνας Ιωάννης Περγαντάς κάλεσε όλους τους πολίτες της ΠΣτΕ να παρακολουθήσουν τις ενημερωτικές εκδηλώσεις, να καταστούν σύμμαχοι και αρωγοί σε αυτή την προσπάθεια.
Σας καλούμε να παρακολουθήσουμε τις ενημερωτικές εκδηλώσεις και παρακαλούμε όπως ενημερώσετε Σχολεία, Συλλόγους Διδασκόντων και Συλλόγους Γονέων και Κηδεμόνων, που άπτονται της αρμοδιότητάς σας.

Επίσκεψη στο Αρχαιολογικό Μουσείο Χαλκίδας

Στο πλαίσιο  του εορτασμού των Ευρωπαϊκών Ημερών Πολιτιστικής Κληρονομιάς 2022 μαθητές της  Γ΄ τάξης του 4ου Γυμνασίου με τους συνοδούς καθηγητές τους επισκέφθηκαν το  Αρχαιολογικό Μουσείο Χαλκίδας της οδού Βενιζέλου που στεγάζεται σε κτίριο των αρχών του 20ου αι. Οι μαθητές ξεναγήθηκαν στις αίθουσες του μουσείου και τον αύλειο χώρο από τις αρχαιολόγους κ. Βουζαρά Γαρυφαλλιά και κ. Κίτσου Φάλια, τις οποίες και ευχαριστούμε για την πολύ ενδιαφέρουσα ξενάγηση.

16644365079951664436508001COPY

1664436508015COPY

ΕΚΔΟΣΗ ΤΑΥΤΟΤΗΤΩΝ

Σας ενημερώνουμε ότι η αρχική έκδοση Αστυνομικού Δελτίου Ταυτότητας διενεργείται μετά τη συμπλήρωση των 12 ετών και μία μέρα.

Οι μαθητές μας της Α’ Γυμνασίου να προσέρχονται στο Γραφείο Ταυτοτήτων του Τμήματος Ασφαλείας Χαλκίδας μετά των γονέων-κηδεμόνων τους έγκαιρα.

Τα δικαιολογητικά για την έκδοση αναφέρονται ως κάτωθι:

1. ΔΥΟ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΕΣ ΠΡΟΣΦΑΤΗΣ ΕΚΔΟΣΗΣ
  2. ΜΑΡΤΥΡΑΣ Ο ΕΝΑΣ ΕΚ ΤΩΝ ΔΥΟ ΓΟΝΕΩΝ ΜΕ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΣΕ ΙΣΧΥ (εντός 15ετιας) ή ο έχων την επιμέλεια-κηδεμονία (με δικαστική απόφαση).

ΔΡΑΣΕΙΣ ΣΥΜΠΕΡΙΛΗΨΗΣ ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΣΧΟΛΕΙΑ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ

Λήψη αρχείου

ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΕΣ ΑΙΤΗΣΕΙΣ ΕΓΓΡΑΦΗΣ, ΑΝΑΝΕΩΣΗΣ ΕΓΓΡΑΦΗΣ & ΜΕΤΕΓΓΡΑΦΗΣ ΣΕ ΓΕ.Λ. – ΕΠΑ.Λ. – Π.ΕΠΑ.Λ.

Από τις 24 Ιουνίου 2022 και ώρα 10:00 έως και τις 7 Ιουλίου 2022 και ώρα 23:59, όσοι/-ες επιθυμούν να εγγραφούν, να ανανεώσουν την εγγραφή τους ή να μετεγγραφούν σε οποιαδήποτε τάξη Δημόσιων Ημερήσιων και Εσπερινών ΓΕ.Λ. -ΕΠΑ.Λ. και ημερήσιων Π.ΕΠΑ.Λ., θα μπορούν να υποβάλουν «Ηλεκτρονική Αίτηση» για το σχολικό έτος 2022-2023.

Οι αιτήσεις υποβάλλονται μέσω της εφαρμογής e-εγγραφές στην ηλεκτρονική διεύθυνση:

ή μέσω της διαδικτυακής πύλης

συμπληρώνοντας όλα τα απαραίτητα στοιχεία.

ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ «STREET ART ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ»

Κατά  τη διάρκεια του σχολικού  έτους  2021-22 και στο πλαίσιο των πολιτιστικών προγραμμάτων πραγματοποιήθηκε καλλιτεχνικό εργαστήρι με θέμα «STREET ART στον χώρο του σχολείου».

Με αφετηρία τους προβληματισμούς των μαθητών προσπαθήσαμε να προσεγγίσουμε μία από τις εκφάνσεις της σύγχρονης τέχνης (Street Art) , να κατανοήσουμε τον δημόσιο χαρακτήρα της και τον διαλόγο που αναπτύσσει με τον πολίτη – θεατή. Στόχος αυτής της προσπάθειας ήταν η δημιουργία έργων σε ατομικό και συλλογικό επίπεδο και η άμεση εμπλοκή των μαθητών  στην διαμόρφωση του σχολικού περιβάλλοντος.

Η ομάδα μας: Γερογιάννη Εύα, Ιωσηφίδου Ιωάννα, Καρλατήρα Μαρία, Κάτρη Ασπασία, Μαμούχα Ειρήνη, Μιχαηλιδης Γιάννης, Μπόλκας Κίμωνας, Νεμπιλάρι Λορέντζο, Στάτε Μάνος, Σώκου Αγγελική, Χασάϊ Νικόλ, Χρυσάγη Βασιλική.

Υπεύθυνη καθηγήτρια: Παπαδιόχου Σοφία

IMG 20220520 132234 IMG 20220520 132245 IMG 20220520 132258

ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ «ΙΣΤΟΡΙΚΟΙ ΠΕΡΙΠΑΤΟΙ»

Στα πλαίσια του προγράμματος “Ιστορικοί Περίπατοι” οι μαθητές της Α’ τάξης μελέτησαν ιστορικές πηγές που αναφέρονται στην ιστορία της πόλης μας και στα σπουδαιότερα μνημεία της. Επειδή, όμως, η ιστορία της πόλης μας είναι ακόμα ζωντανή, δε μείναμε σε μια στείρα μελέτη, αλλά προσπαθήσαμε και να “βιώσουμε” την ιστορία μας: πραγματοποιήσαμε περιπάτους για να δούμε από κοντά, να φωτογραφίσουμε, να σχεδιάσουμε εκείνες τις “γωνιές” της περιοχής μας που σε πείσμα των καιρών είναι πάντα εκεί για να μας θυμίζουν το παρελθόν μας και να μας δείχνουν δρόμους για το μέλλον… Στο τέλος του προγράμματος παρουσιάσαμε αυτά που ανακαλύψαμε στους συμμαθητές μας.

IMG 20220524 091545 IMG 20220524 091601 IMG 20220524 091751 IMG 20220524 092326 IMG 20220524 100536 IMG 20220524 101754 IMG 20220524 101925

Την παρουσίασή μας μπορείτε να την δείτε εδώ

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ ΙΟΥΝΙΟΥ

Α΄ ΤΑΞΗ