Εργαστήρια Δεξιοτήτων

Το 4ο Δημοτικό Σχολείο Τρίπολης κατά το σχολικό έτος 2020-21 έχει οριστεί να υλοποιήσει την πιλοτική δράση που έχει προτείνει το Ινστιτούτο Εκπαιδευτικής Πολιτικής (ΙΕΠ) του Υπουργείου Παιδείας, με τίτλο “Εργαστήρια Δεξιοτήτων”

Τα Εργαστήρια Δεξιοτήτων αποτελούν καινοτόμο διδακτική και εκπαιδευτική δράση. Οι μαθητές/τριες θα συμμετέχουν σε 4 Θεματικούς κύκλους με τίτλους: (Ζω Καλύτερα, Φροντίζω το Περιβάλλον, Ενδιαφέρομαι και Ενεργώ, Δημιουργώ και Καινοτομώ). Ο καθένας από αυτούς περιλαμβάνει διαφορετικές και ενδιαφέρουσες υποενότητες.

Στόχος είναι η ενίσχυση της καλλιέργειας δεξιοτήτων ζωής, μάθησης, τεχνολογίας κι επιστήμης.

Το πρόγραμμα εντάσσεται μέσα στο ωρολόγιο πρόγραμμα του Σχολείου και οι μαθητές/τριες εργάζονται στην τάξη χρησιμοποιώντας εκπαιδευτικό υλικό από το ΙΕΠ με τον εκπαιδευτικό της τάξης και τους εκπαιδευτικούς ειδικοτήτων. Στο τέλος κάθε θεματικού κύκλου ενδεικτικά αναρτώνται παραγόμενα προϊόντα των μαθητών στην ιστοσελίδα του ΙΕΠ.

Περιηγηθείτε στις 4 διαφορετικές θεματικές ενότητες για να δείτε το υλικό που δημιούργησαν οι μαθήτριες και οι μαθητές του Σχολείου μας στα πλαίσια των Εργαστηρίων!

1. Ζω Καλύτερα – Ευ ζην
  2. Φροντίζω το Περιβάλλον