ΟΧΙ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ… ΣΤΟΛΙΔΙΑ!

Μειώνουμε – επαναχρησιμοποιούμε – ανακυκλώνουμε δημιουργικά

Το πρωί της Παρασκευής 8 Δεκεμβρίου 2023 σε κεντρική οδό της πόλης, που γέμισε με τους μαθητές και μαθήτριες του ΣΤ΄1 και ΣΤ΄2  και τους εκπαιδευτικούς της σχολικής μας μονάδας, στολίσαμε με τα «τενεκεδένια χιονανθρωπάκια», το δέντρο που μας παραχώρησε ο Δήμος Τρίπολης. Στα κλαριά του έλατου κρεμάστηκαν στολίδια φτιαγμένα από υλικά ανακύκλωσης. Υλικά συσκευασίας που επαναχρησιμοποιήθηκαν όπως ο λευκοσίδηρος (κονσέρβες, τενεκεδάκια), παλιά χαρτόνια, κουμπιά, πλαστικά καπάκια, πανιά (από παλιά τραπεζομάντιλα) και λινάτσες απέκτησαν “δεύτερη ζωή”. Το αποτέλεσμα μοναδικό! Με λίγη φαντασία, αρκετή δημιουργικότητα και πολύ χρώμα μεταμορφώθηκαν στα πιο όμορφα χριστουγεννιάτικα στολίδια. δημιουργήθηκε ένα δέντρο με οικολογικό αποτύπωμα. Μια συνειδητή επιλογή υλικών ανακύκλωσης για το στολισμό του δέντρου μας εδώ και πολλά χρόνια, που έχει ως στόχο οι μαθητές και οι μαθήτριες να κατανοήσουν τη σπουδαιότητα της μείωσης των απορριμμάτων που παράγουμε, τη σημασία της ανακύκλωσης και το τεράστιο όφελος της επαναχρησιμοποίησής τους. Η δραστηριότητα αυτή στο κέντρο της Τρίπολης έκλεισε με χριστουγεννιάτικα τραγούδια από τους μαθητές-μαθήτριες και χαμόγελα ευχαρίστησης στα πρόσωπα των περαστικών, καθώς και τις ευχές μας για το 2024.

Υγεία και ειρήνη σε όλο τον κόσμο, καλά Χριστούγεννα και με το καλό να υποδεχθούμε τη νέα χρονιά!

eikona2