Από 7 έως 22 Οκτωβρίου, για 3η συνεχόμενη χρονιά, το σχολείο μας συμμετείχε στην «Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Προγραμματισμού», μια πρωτοβουλία της Ευρωπαϊκής Επιτροπής που έχει ως στόχο να κάνει τον προγραμματισμό και τον ψηφιακό γραμματισμό προσιτό σε όλους, με διασκεδαστικό και ενδιαφέροντα τρόπο.
![certificate new](https://blogs.sch.gr/4dimtrip/files/2023/10/certificate_new-300x261.jpg?x23596)
Στο μάθημα της Πληροφορικής, οι μαθητές μέσω διαφόρων εκπαιδευτικών δραστηριοτήτων έμαθαν την έννοια του κώδικα και τις βασικές αρχές του προγραμματισμού, τις συνέδεσαν με την καθημερινή τους ζωή και απέκτησαν δεξιότητες που θα τους βοηθήσουν να ανακαλύψουν περαιτέρω νέες και καινοτόμες ιδέες στο μέλλον.
Οι μικροί μας μαθητές της Α τάξης, προγραμμάτισαν το ρομπότ μελισσούλα BeeBot, για να τους βοηθήσει να μάθουν καλά τα σχήματα και τις πρώτες τους λέξεις.
Οι μαθητές της Β τάξης συμμετείχαν με ενεργό και βιωματικό τρόπο στην ψηφιοποίηση μιας εικόνας μέσω δραστηριοτήτων που τους δόθηκαν (διαθεματικότητα με το μάθημα των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων για τα συναισθήματα).
Τέλος, οι μαθητές των μεγαλύτερων τάξεων έφτιαξαν τις δικές τους ψηφιακές εικόνες στους υπολογιστές (Pixel Art).