ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥ

«Ιδανικός δάσκαλος είναι εκείνος που γίνεται γέφυρα για να περάσει αντίπερα ο μαθητής του. Κι όταν πια του διευκολύνει το πέρασμα, αφήνεται χαρούμενα να γκρεμιστεί, ενθαρρύνοντας το μαθητή του να φτιάξει δικές του γέφυρες» Ν. Καζαντζάκης

Η 5η Οκτωβρίου έχει καθιερωθεί ως η Παγκόσμια Ημέρα Εκπαιδευτικών τιμώντας το πολύτιμο έργο, την κοινωνική προσφορά, τον καθημερινό αγώνα, τα προβλήματα και τις ανάγκες τους. Καθιερώθηκε το 1966 με απόφαση της UNESCO και οδήγησε στην δημιουργία Σύστασης από μέρους της, σχετικά με την κατάρτιση, την δια βίου εκπαίδευση, την απασχόληση και τις συνθήκες εργασίας των εκπαιδευτικών.

Οι μαθητές μας τίμησαν τους εκπαιδευτικούς αφιερώνοντας μία διδακτική ώρα προκειμένου να κάνουν μια ζωγραφιά για τον αγαπημένο τους δάσκαλο.

Δείτε τις παρακάτω ενδεικτικές εργασίες: