Οι μαθητές της Ε’ Δημοτικού εν δράσει – Τετάρτη 22/5

1716751633109

Οι μαθητές της Ε1 και Ε2 βρέθηκαν στο Άλσος Συκεών προκειμένου να συμμετάσχουν στο πρόγραμμα “Εν δράσει” που διοργάνωσε ο Δήμος Συκεών. Το πρόγραμμα ήταν στο πλαίσιο της πολιτικής προστασίας του περιβάλλοντος και του εθελοντισμού. Οι μαθητές ενημερώθηκαν για την παροχή πρώτων βοηθειών, καθώς και ΚΑΡΠΑ, γνώρισαν τη σπουδαιότητα της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας, καθώς και την πολύτιμη βοήθεια των εθελοντών πυροσβεστών στην κατάσβεση των πυρκαγιών, ήρθαν σε επαφή με σκυλιά ανιχνευτές, συμμετείχαν σε βιωματικά εργαστήρια που αφορούσαν στη βιοποικιλότητα και στην κλιματική αλλαγή, φύτεψαν λουλούδια και έπαιξαν βιωματικά παιχνίδια, όπως φιδάκι μεγάλο στο πάτωμα, τροχό της τύχης του περιβάλλοντος, Puzzle ανακύκλωσης και άλλα.

Οι μαθητές έμειναν ενθουσιασμένοι από το πρόγραμμα και η εμπειρία της συμμετοχής θα τους μείνει αξέχαστη. Πολλά συγχαρητήρια για την πρωτοβουλία!