Βιωματικό Εργαστήριο για γονείς

«Εσύ, τι τύπος είσαι στη διαφωνία;»

Την περασμένη Τρίτη στις 21/05/2024, το απόγευμα, στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας είχαμε τη χαρά να υλοποιήσουμε  το βιωματικό εργαστήρι για τους γονείς της σχολικής μονάδας, όπου μέσα από ομάδες εργασίας ευαισθητοποιήθηκαν, ενώ συζητήσαμε για τις συγκρούσεις και για όλους τους τρόπους διαχείρισής τους. Το παραπάνω εργαστήριο υλοποιήθηκε στο πλαίσιο του Προγράμματος της Σχολικής Διαμεσολάβησης που εφαρμόζεται στο σχολείο μας ήδη από την περσινή χρονιά και φέτος το επεκτείναμε σε όλες τις τάξεις ως σχέδιο δράσης αλλά και μέσα από τα Εργαστήρια Δεξιοτήτων που εκπονούν οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας, προκειμένου να αναπτύξουν οι μαθητές/τριες  κοινωνικές δεξιότητες, με στόχο την ομαλή και θετική σχολική καθημερινότητα μέσα και έξω από την τάξη, μέσα από την ενίσχυση της αυτορύθμισης και του αυτοελέγχου των μαθητών/τριών τόσο σε ατομικό όσο και σε συλλογικό επίπεδο.