Σχολικό Έτος 2017-18

Αυτή τη σχολική χρονιά οι μαθητές/τριες του τμήματος ΣΤ2 συμμετέχουν σε ένα πρόγραμμα Etwinning. Πρόκειται για μια Eυρωπαϊκή δράση μέσω της οποίας σχολεία από διαφορετικές Eυρωπαϊκές χώρες, κάνοντας χρήση εργαλείων Τεχνολογιών Πληροφορίας και Επικοινωνιών (ΤΠΕ), συνεργάζονται ώστε να αποκομίσουν παιδαγωγικά, κοινωνικά και πολιτισμικά οφέλη. Η δράση eTwinning δίνει στα σχολεία την ευκαιρία να μάθουν μαζί, να μοιραστούν τις απόψεις τους και να δημιουργήσουν καινούργιες φιλίες.

Συνεργάτες μας είναι οι μαθητές της αντίστοιχης έκτης τάξης του Δημοτικού Σχολείου της πόλης Liepajia της Λετονίας. Τίτλος της δράσης είναι: LaGre: Our Digital History” και σκοπός της είναι να δημιουργήσουν οι μαθητές μια ιστορική χρονογραμμή με τα σημαντικότερα γεγονότα που σημάδεψαν τον τόπο τους τον 20ο αιώνα, χρησιμοποιώντας ψηφιακά εργαλεία. Μέσα από αυτό το πρόγραμμα, οι μαθητές των δυο σχολείων θα αναπτύξουν δεξιότητες στη χρήση εργαλείων ΤΠΕ, θα δουλεύουν πάντα ομαδοσυνεργατικά, θα αναπτύξουν νέες φιλίες, θα αντλήσουν πληροφορίες για την πρόσφατη ιστορία του τόπου τους (από το βιβλίο της ιστορίας, το Διαδίκτυο, τους παππούδες και τις γιαγιάδες τους), θα εξασκηθούν στη χρήση της Αγγλικής γλώσσας και παράλληλα θα γνωρίσουν τι συνέβαινε την ίδια χρονική περίοδο σε μια άλλη γωνιά της Ευρώπης.

Αρωγοί και συμπαραστάτες στη δράση αυτή είναι ο καθηγητής πληροφορικής του σχολείου μας κ. Παντελής Κωτσίδης, η δασκάλα της τάξης κ. Ελένη Κοτζαΐτση και η δασκάλα αγγλικών κ. Λεμονιά Πεταλά.