Γραπτή Επαναληπτική Εξέταση Ε΄ τάξης στην Κοινωνική και Πολιτική Αγωγή

Η γραπτή επαναληπτική μας εξέταση θα γίνει με τον ακόλουθο τρόπο

Οι μαθητές/τριες θα επιλέξουν την υπερσύνδεση  που ακολουθεί στο τέλος του κειμένου.

Θα επιλέξουν, θα συμπληρώσουν και θα απαντήσουν σύντομα/ περιληπτικά ή πιο εκτεταμένα στις ερωτήσεις που τίθενται χρησιμοποιώντας ως βοήθημα και το βιβλίο, αν το επιθυμούν.

Η συγκεκριμένη μορφή εξέτασης εξυπηρετεί πολλούς και διαφορετικούς στόχους:

Οι μαθητές/τριες, μελετώντας την ύλη που έχουν διδαχθεί, και με την επανάληψη αυτή, επιτυγχάνουν   περισσότερους γνωστικούς στόχους του μαθήματος. Επιπλέον, χρησιμοποιώντας τον ηλεκτρονικό υπολογιστή γίνονται ψηφιακά εγγράμματοι, εφόδιο που είναι αναγκαίο στην εποχή της έκρηξης των Νέων Τεχνολογιών που διανύουμε, με έναν ενδεδειγμένο διαπαιδαγωγητικό τρόπο. Επίσης συντελεί η μέθοδος αυτή και βάζει ένα λιθαράκι στην προσπάθεια εξοικονόμησης χαρτιού. Τέλος, επειδή δυνατότητα ολοκλήρωσης της εξέτασης υπάρχει ως την Κυριακή 11/3/2018 στις 21:30, οι μαθητές δε θα βιώσουν συναισθήματα πίεσης αλλά, αν το επιθυμούν, τη συνεργατική προσπάθεια, αν επιλέξουν να συμμετάσχουν σε αυτή ανά ομάδες. (Εννοείται βέβαια ότι κάθε μαθητής/τρια θα υποβάλει το δικό του προϊόν προσπάθειας…!)

Για να συμμετάσχετε στην εξέταση επιλέξτε το σύνδεσμο που ακολουθεί

Κατηγορίες: ΑΣΚΗΣΕΙΣ- ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.