Καμπάνια ευαισθητοποίησης για την αστική κινητικότητα

Στις 7  ΜαΪου   οι μαθητές της Ε΄και ΣΤ΄ του  σχολείου μας συμμετείχαν σε καμπάνια ευαισθητοποίησης  με  τίτλο «Χρησιμοποιώ το αστικό Λεωφορείο… ασφαλώς», που υλοποιείται από τον ΟΑΣΘ  σε συνεργασία με το δήμο Ωραιοκάστρου.

Στόχος της δράσης , είναι η ευαισθητοποίηση της νέας γενιάς για τη χρήση του αστικού λεωφορείου με την απόκτηση γνώσεων, την ανάπτυξη δεξιοτήτων και την πρόκληση ενδιαφέροντος στους μικρούς δημότες του Ωραιοκάστρου, ώστε να καλλιεργήσουν περαιτέρω πρότυπα συμπεριφοράς υπεύθυνων πολιτών απέναντι στο περιβάλλον. Με τη χρήση πολυμεσικών εφαρμογών,  πραγματοποιήθηκαν αναφορές σε όλα τα αστικά μέσα, δηλαδή το  μετρό, το τραμ, το τρόλεϊ και το αστικό λεωφορείο. Ακολούθησε  επίδειξη των τρόπων χρήσης του τελευταίου με επί τόπου επίσκεψη στους αύλειους χώρους των σχολείων.

Η δράση περιλαμβάνει επίσης περαιτέρω ενεργό συμμετοχή των μαθητών μέσα από ατομικές και ομαδικές δημιουργίες στη φωτογραφία, ζωγραφική, σκίτσο και κείμενο, με θέμα τα «Αστικά Μέσα Μεταφοράς».

DSC_0075 (1)           DSC_0071