ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΗΠΙΕΣ ΔΕΞΙΟΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΤΗ ΜΗ ΤΥΠΙΚΗ ΜΑΘΗΣΗ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Οι μαθητές/ τριες γερμανικής γλώσσας της Ε’ τάξης συμμετείχαν σε βιωματικό εργαστήριο που οργάνωσε η εκπαιδευτικός γερμανικών κα Ηλιάνα Κωστάκη, στο πλαίσιο εκπαιδευτικής συνεργασίας με το Ινστιτούτο Goethe Αθηνών και την κα Ισάια Κιοίλογλου.
Σκοπός του προγράμματος ήταν να γνωρίσουν οι μαθητές/τριες σύγχρονες θεωρίες και ενεργητικές μεθόδους εκπαίδευσης,  να εξοικειωθούν με την έννοια των ήπιων δεξιοτήτων στα γερμανικά και να μάθουν διάφορες πρακτικές σε σχέση με αυτές. Ο ρόλος του εκπαιδευτή ήταν να ‘φωτίσει ‘ τις ανάγκες των παιδιών,  κατευθύνοντάς τους και υποστηρίζοντάς τους στο ταξίδι της προσωπικής τους ανακάλυψης.Οι μαθητές/τριες ανέπτυξαν δεξιότητες αποτελεσματικής επικοινωνίας, ενεργητικής ακρόασης και ενσυναίσθησης,δουλεύοντας σε ομάδες και αναπτύσσοντας την κριτική τους σκέψη.

Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά!!1 2 2 2 3 2 4 2 5 2 6 1 7 1 8 1 9 1 10 1 11 1 12 1 13 1