Αρχική » Δραστηριότητες » “Ο Φιλάργυρος” του Μολιέρου

“Ο Φιλάργυρος” του Μολιέρου

εικόνα Viber 2024 04 16 14 42 34 120

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας, είχαν τη χαρά να παρακολουθήσουν την υπέροχη θεατρική παράσταση : “ο φιλάργυρος” του Μολιέρου,από την παιδική σκηνή του Θεάτρου Αθηνών “ΘΕΣΠΙΣ”.

ΑΦΙΣΑ

Η παράσταση δόθηκε στο σχολείο, στο γυμναστήριο / αίθουσα εκδηλώσεων του 1ου Δ.Σ. Ευκαρπίας. Περάσαμε τέλεια !!!

εικόνα Viber 2024 04 16 14 42 19 858

εικόνα Viber 2024 04 16 14 42 25 248  εικόνα Viber 2024 04 16 14 42 32 224

ΥΠΟΘΕΣΗ ΤΟΥ ΕΡΓΟΥ

Η  υπόθεση του έργου εξελίσσεται , σε ένα όμορφο αρχοντικό, που βρίσκεται  σε μια ορεινή πολιτεία .

Ο αφέντης Αρπαγόν , πρόσωπο κωμικό , χαρακτηρίζεται από τα πάθη της φιλαργυρίας και της πλεονεξίας . Μόνη χαρά στην καθημερινότητα του , είναι η καταμέτρηση του θησαυρού του .  Πιστεύει ότι δεν υπάρχουν πολυτιμότερα αγαθά , ιδανικά , και αξίες , παρά μόνο τα υλικά αγαθά .

Τα φέρνει όμως έτσι ο χρόνος , όπου ο μικρός του γιος , Κλεάνθης , καλόκαρδος νέος  με ευαισθησίες , μουσικός… , ο καλοκάγαθος και πρόσχαρος υπηρέτης του Κύριλλος …, άλλα και ο συμπαθής , αξιοσέβαστος γιατρός Κλαδευτήρης , αποφασίζουν να καταστρώσουν σχέδια με ευφυία , ώστε να καταφέρουν να αλλάξουν τη δεσποτική συμπεριφορά , αλλά και τον αδιάλλακτο χαρακτήρα , του αλαζόνα  αφέντη Αρπαγόν.

Θα  Δημιουργηθούν  κωμικές , αστείες , ευτράπελες καταστάσεις… , απροσδόκητες , ανέλπιστες εξελίξεις και γεγονότα .

Θα αποδειχθεί , ότι υπάρχουν ιδανικά και αξίες σημαντικότερες από τα υλικά αγαθά ,

¨ τις χρυσές λίρες του αφέντη Αρπαγόν ¨ . Αξίες  που μπορεί να κάνουν την ζωή μας και την κοινωνία  καλύτερη .

Είναι η αγάπη , ο σεβασμός, η αλήθεια , η ελευθερία  του λόγου , η εμπιστοσύνη , η αλληλοβοήθεια .

Μέσα από τα γεγονότα και τις καταστάσεις που ¨ σκαρώνουν ¨ , ο μικρός Κλεάνθης , ο υπηρέτης Κύριλλος , ο Γιατρός Κλαδευτήρης και τα παιδιά της γειτονιάς , τελικά , θα πεισθεί ο αφέντης Αρπαγόν , ότι μπορούμε να δημιουργήσουμε έναν κόσμο καλύτερο   , χωρίς πολέμους , πείνα και αδικία, που θα πρέπει  να προστατέψουμε το περιβάλλον , την φύση και  τα ζώα.  Οφείλουμε …

Να δημιουργήσουμε έναν κόσμο…, μια κοινωνία όπως ονειρεύονται και θέλουν τα παιδιά.

Σκηνοθέτης

Θάνος Ζήκας