Αρχική » ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ » Πρόγραμμα eTwinning: “A healthy world for a healthy living” – ολοκλήρωση του προγράμματος

Ιούλιος 2023

A healthy world for a healthy living

Στη δεύτερη θεματική, αυτή της Σωματικής Άσκησης, αφού εργαστήκαμε πάνω στο σχετικό λεξιλόγιο  και περιεχόμενο, οι μαθητές μας πρότειναν τον χορό ως έναν από τους τρόπους άσκησης και κάθε τμήμα (Δ1 και ΣΤ) παρουσίασε έναν παραδοσιακό χορό (Κοντούλα Λεμονιά και Χασάπικο). Οι Ισπανοί μαθητές πρότειναν έναν Καταλανικό χορό (La Solipanta – https://youtu.be/pr-8Po3Y1Jc) και μια συνεδρία ασκήσεων acrosports (acrobatic gymnastics). Στη συνέχεια, οι μαθητές του κάθε σχολείου χόρεψαν και έκαναν τις ασκήσεις που τους πρότειναν οι μαθητές του άλλου σχολείου.

askisi

Στη θεματική της Κλιματικής Αλλαγής, οι μαθητές των Δ1 και ΣΤ τάξεων, ασχολήθηκαν με διάφορες πλευρές αυτού του πολυδιάστατου θέματος. Δημιούργησαν διακοσμητικά και παιχνίδια από ανακυκλώσιμα υλικά. Μέτρησαν το οικολογικό τους αποτύπωμα και πρότειναν τρόπους μείωσης του αποτελέσματός τους (https://www.footprintcalculator.org/home/en). Σε διακρατικές ομάδες, δημιούργησαν 14 αφίσες σχετικά με διάφορες πτυχές της κλιματικής αλλαγής για την ευαισθητοποίηση των ίδιων, των συμμαθητών τους, των οικογενειών τους και της τοπικής κοινότητας με τελικό στόχο τη δημιουργία ενός ημερολογίου τοίχου.

calendar cover

Στο πλαίσιο του προγράμματος, πραγματοποιήθηκαν διαδικτυακές συναντήσεις όπου οι μαθητές και οι συμμετέχοντες εκπαιδευτικοί γνωρίστηκαν καλύτερα. Καθ’ όλη τη διάρκειά του, το έργο αξιολογούνταν με τη χρήση διάφορων ψηφιακών εργαλείων.

Αποτελέσματα της δράσης

Οι μαθητές:

• ανέπτυξαν τις δεξιότητες της επικοινωνίας, της δημιουργίας, της συνεργασίας και της κριτικής σκέψης μέσω της χρήσης ψηφιακών εργαλείων.
  • διεύρυναν τις γνώσεις τους και ευαισθητοποιήθηκαν σε σχέση με θέματα διατροφής, σωματικής άσκησης και του προσωπικού τους οικολογικού αποτυπώματος.
  • καλλιέργησαν τις τέσσερις βασικές δεξιότητες γραπτού και προφορικού λόγου στην αγγλική γλώσσα (reading, writing, listening, speaking).
  • ήρθαν σε επαφή με διαφορετικούς πολιτισμούς και επέκτειναν τους πνευματικούς ορίζοντές τους χρησιμοποιώντας τα αγγλικά ως μέσο επικοινωνίας.

Οι εκπαιδευτικοί:

• ανέπτυξαν τις δεξιότητες συνεργασίας, σχεδιασμού και συντονισμού και διεύρυναν τις ψηφιακές τους ικανότητες.
  • εξοικειώθηκαν με τα συνεργατικά προγράμματα eTwinning.
  • ήρθαν σε επαφή με πρακτικές ενός διαφορετικού εκπαιδευτικού συστήματος.

Για τις προπαρασκευαστικές δραστηριότητες και την πρώτη θεματική του έργου, πατήστε εδώ