• Τα παιδιά θα επιστρέψουν στα θρανία την Τρίτη, 3 Μαΐου – αφού ο εορτασμός της Πρωτομαγιάς μεταφέρθηκε τη Δευτέρα 2 Μαΐου, ημέρα που θα άνοιγαν κανονικά τα σχολεία.
• Μετά το Πάσχα, οι μαθητές και οι μαθήτριες δεν θα υποχρεούνται πια σε τακτικό αυτοδιαγνωστικό έλεγχο (self test) σύμφωνα με το νέο πρωτόκολλο αλλά ο αυτοδιαγνωστικός έλεγχος θα είναι στοχευμένος μόνο στα παιδιά με συμπτώματα.
• Οι γονείς θα πρέπει να ελέγχουν τα παιδιά τους- όταν υπάρχει σύμπτωμα λοίμωξης- και να μην τα στέλνουν στο σχολείο ή σε άλλες δραστηριότητες.
• Τα παιδιά θα μπορούν να επιστρέφουν στο σχολείο μετά την πάροδο 24 ωρών από τη στιγμή που έπεσε ο πυρετός.
Τι γίνεται σε περίπτωση κρούσματος
• Ο έλεγχος θα επικεντρώνεται στα άτομα με συμπτώματα.
• Παραμένουν σε ισχύ όλα τα βασικά μέτρα και μέτρα συστηματικής ιχνηλάτησης των επαφών κρούσματος.
Εάν δηλαδή εντοπίζεται με Covid ένα παιδί- ανεξάρτητα με το από πού κόλλησε- θα εφαρμόζεται άμεσα έλεγχος σε όλους τους συμμαθητές με τη χρήση δύο σελφ τεστ, την πρώτη και την τέταρτη μέρα μετά τη διάγνωση του κρούσματος.
Τα παιδιά θα επιστρέφουν στο σχολείο μετά την πάροδο 24 ωρών από τη στιγμή που έπεσε ο πυρετός.