«Ο Μαγικός Αυλός» από την Παιδική Σκηνή «ΝΕΦΕΛΕΣ»

Συγγραφέας: 4ο Δ.Σχ. Έδεσσας | Κατηγορία ΘΕΑΤΡΙΚΕΣ ΠΑΡΑΣΤΑΣΕΙΣ | , στις 07-03-2023

prd 159303 420x560

”Αμέτρητα ποντίκια πλημμύρισαν μια πλούσια πόλη του μακρινού Βορρά. Καμία λύση δεν καταφέρνει να σώσει τους κατοίκους. Ούτε ο Δήμαρχος με τις διαταγές, ούτε ο Γιατρός με τα φάρμακα, ούτε ο Δικαστής με τις ποινές, ούτε κανείς! Μέχρι που καταφθάνει ένας παράξενος Μουσικός που υπόσχεται να τους γλιτώσει. Και οι πλούσιοι κάτοικοι, του υπόσχονται ότι θα τον ανταμείψουν με το παραπάνω. Ποιος θα κρατήσει το λόγο του;”

Μια υπέροχη παιδική θεατρική παράσταση παρακολούθησαν οι μαθητές του 40υ Δημοτικού Σχολείου Έδεσσας στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας  με το έργο «Ο ΜΑΓΙΚΟΣ ΑΥΛΟΣ» που ανέβασε η Παιδική Σκηνή «ΝΕΦΕΛΕΣ» από την Θεσσαλονίκη, ένα παραμύθι των αδελφών Γκριμ κατάλληλα διασκευασμένο για τα παιδιά.

Η τριμελής θεατρική ομάδα των ηθοποιών απέδωσε θαυμάσια το έργο προκαλώντας τον ενθουσιασμό των παιδιών, τα οποία συμμετείχαν με γέλια και χειροκροτήματα αντιλαμβανόμενα πλήρως τα νοήματα και μηνύματα της παράστασης και τις ατάκες των
ηθοποιών που υποδύονταν τους ρόλους.
Η παράσταση διήρκησε μια ώρα περίπου πλαισιωμένη σκηνοθετικά με τα ανάλογα μουσικά ακούσματα.

Φωτογραφίες από την παράσταση: