“Το ταξίδι του βιολιού”

Συγγραφέας: 4ο Δ.Σχ. Έδεσσας | Κατηγορία ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ | , στις 15-11-2017

βιολι

Οι μαθητές/τριες των Γ΄,Δ΄,Ε΄και ΣΤ΄ τάξεων καθώς και οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας είχαν την ευκαιρία να

κάνουν ένα  ‘ταξίδι’ για να γνωρίσουν τις υπέροχες μελωδίες του βιολιού, συντροφιά με δύο καλλιτέχνες του είδους.

Ο  δεξιοτέχνης του βιολιού και Αναπληρωτής καθηγητής του Μουσικού τμήματος του Ιόνιου Πανεπιστημίου κ. Σπύρος Γκικόντης, καθώς και η φοιτήτρια κ. Στεφανία Σπύρη , σε συνεργασία με τους Σχολικούς Συμβούλους της 1ης  και της 2ης Περιφέρειας Πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης Πέλλας κ. Τάρη Ελισάβετ και κ, Φανιόπουλο Χριστόδουλο και τις εκπαιδευτικούς Μουσικής κ. Γιαννάκη Θεοδώρα, κ. Φολοπούλου Σταματίνα και κ. Χαρούπα Μαρία,  παρουσίασαν στους μαθητές του σχολείου το εκπαιδευτικό πρόγραμμα με τίτλο: «Το ταξίδι του βιολιού».

Το πρόγραμμα περιελάμβανε  την προβολή  ταινίας , πληροφορίες για την ιστορία και την κατασκευή του βιολιού και τους ήχους που μπορεί να αναδείξει καθώς και την παρουσίαση επιλεγμένων κομματιών των Παγκανίνι και Μπαχ.

Η εκδήλωση ολοκληρώθηκε με ένα ελληνικό τραγούδι από όλους τους μαθητές .

IMG_20171115_090559

IMG_20171115_084225