΄΄ΤΑ ΜΟΥΣΤΟΚΟΥΛΟΥΡΑ΄΄ ΜΙΑ ΝΗΣΤΗΣΙΜΗ ΣΥΝΤΑΓΗ-ΣΧΟΛΙΚΗ ΔΡΑΣΗ ΤΩΝ ΤΑΞΕΩΝ Β1′-Β2′-Γ΄

Με αφορμή τη μεγάλη νηστεία της Σαρακοστής  στις 21/3/2024 οι μαθητές/τριες του 4ου Δ.Σ Διδυμοτείχου της Δευτέρας τάξης με δασκάλες Β1′ Παπαμιχαήλ Δήμητρα, Β2′ Τοτολίδου Μαρίνα και της Τρίτης τάξης με τις εκπαιδευτικούς Τζαβέλλα Ελένη Κανταρίδου Μαρία  υλοποίησαν μια νηστήσιμη συνταγή με θέμα: ΤΑ  ΜΟΥΣΤΟΚΟΥΛΟΥΡΑ. Μετά από τη συλλογή των απαραίτητων υλικών συγκεντρωμένοι όλοι σε μια αίθουσα περίμεναν υπομονετικά να φτιάξουν το δικό τους μουστοκούλουρο. Σε αυτή τη δράση συμμετείχαν και δυο μητέρες του σχολείου μας Χριστιάνα Κατανοϊού -Μπαλαούρα και Παπαδοπούλου Μαρία οι οποίες ανέλαβαν το ψήσιμο και τις ευχαριστούμε θερμά. Η δράση υλοποιήθηκε στο δεύτερο διδακτικό δίωρο από τις 10-11.30πμ και στόχος της ήταν να γνωρίσουν οι μαθητές /τριες πως γίνονται τα μουστοκούλουρα, να γνωρίσουν τη διατροφικής τους αξία ,όπως και να γνωρίσουν ένα παράγωγο του σταφυλιού τον μούστο μέσα από τον δρόμο της γευσιγνωσίας.

3 4μμ μ12μ